9 березня – день народження Тараса ШЕВЧЕНКА

В Україні та за кордоном на вшанування пам’яті  Тараса Шевченка встановлено значну кількість меморіальних дошок, барельєфів, обелісків та безпрецедентно велику як для поета кількість пам’ятників та монументів, зокрема, величні пам’ятники у Харкові та Києві, а також пам’ятники у Дніпрі, Донецьку, Львові та інших містах України, в Російській Федерації, Грузії, Білорусі, Молдові, Казахстані, Узбекистані, Туркменії, Литві, Польщі, Чехії, Угорщині, Румунії, Італії, Франції, США, Канаді, Бразилії, Парагваї, Австралії. Лише протягом 2011 р., в рік шанування 150-ї річниці перепоховання праху Тараса Шевченка на Чернечій горі, відкрито 3 пам’ятники поету: в Оттаві (Канада), Вільнюсі (Литва) та Підгориці (Чорногорія). Географія розміщення та історії зведення пам’ятників Тарасу Шевченку є дуже цікавим предметом для дослідження. Цьогоріч цей шанобливий перелік поповниться ще кількома.

Пам’ятник Тарасу Шевченку відкрили у сербському місті Новий Сад

Посол України в Сербії Олександр Александрович разом з мером міста Новий Сад Мілошем Вучевичем на початку лютого 2021 р. відкрили пам’ятник- погруддя Тарасу Шевченко.

Це стало важливою подією в житті українсько-русинської громади в Сербії.

Як зазначається, пам’ятник Шевченку, автором якого став український скульптор Володимир Цісарик, став подарунком від Львова місту Новий Сад, його жителям та українсько-русинській діаспорі в Сербії.

На постаменті українською й сербською мовами викарбовані слова з поеми «Єретик»: «Щоб усі словʼяни стали добрими братами і синами сонця правди».

Делегація зі Львова не змогла прибути до Сербії через обмеження, пов’язані з пандемією COVID-19. Мер Львова Андрій Садовий у листі до мера Нового Сада наголосив, що «постать українського поета й пророка на постаменті в цьому сербському місті стає ще одним символом, що повʼязує два міста».

Як повідомляюь місцеві ЗМІ, пам’ятник Шевченку встановили на алеї Міки Антича неподалік університетського містечка, де знаходиться кафедра української мови.

За словами посла Олександра Александровича, пам’ятник українському поетові та живописцеві встановлено завдяки побратимським зв’язкам між Новим Садом та Львовом, особистим зусиллям мерів двох міст та підтримці президентів двох країн.

Посол зауважив, що твори Шевченка почали перекладати сербською мовою ще в шістдесяті роки ХІХ століття, продовжують перекладацьку та видавничу діяльність і в наш час.

У відкритті пам’ятника Кобзарю також взяли участь представники духовенства, Національної ради української національної меншини Республіки Сербія, Національної ради руської національної меншини Республіки Сербія, Союзу русинів-українців Сербії та кафедри української мови філософського факультету в Новому Саді.

Мер Нового Сада Мілош Вучевич зауважив, що памʼятник українського поета стає важливим місцем на культурній карті Нового Сада. Він нагадав, що в місті є вулиця Шевченка, а у Львові є вулиця імені сербського етнографа й реформатора сербської мови Вука Караджича. Вучевич заявив про готовність сербського міста подарувати Львову памʼятник Караджича.

“U NOVOM SADU OTKRIVEN SPOMENIK TARASU ŠEVČENKU”

У Флоренції встановлять бронзовий пам’ятник Шевченку

В італійському місті Флоренція 9 березня  відкриють пам’ятник українському поетові та художнику Тарасу Шевченку. Про це заявив    Київський міський голова Віталій Кличко.

«Флоренція є містом-побратимом Києва. Кілька років ми працювали над тим, щоб у Флоренції встановили пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку. І ось 9 березня цього року пам’ятник Кобзареві відкриють. Ми вдячні нашим італійським друзям. Це важлива подія для Києва і України. Адже частина нашої історії та культури буде тепер і у відомому італійському місті, яке відвідують мільйони туристів з усього світу», – підкреслив Кличко.

Як повідомлялося, 11 лютого Київрада підтримала рішення про передачу пам’ятника до Флоренції. Скульптура Шевченка створена за кошти меценатів. Кілька років тому (2015р.) у Києві на Володимирській гірці встановили пам’ятник з білого мармуру Данте Аліг’єрі, який народився у Флоренції.

Скульптор Олег Пінчук

Виконання задуму відтягувалося, бо центр Флоренції перебуває під захистом ЮНЕСКО. «Місто, в якому навіть викорчувати камінчик з бруківки – неможливо важка бюрократична робота», – зазначають у консульстві України.

Зрештою, флорентійський муніципалітет погодився розмістити Шевченка на території бібліотеки Облате.

   Подвір’я Biblioteca delle Oblate, де встановлять пам’ятник

Це історичний комплекс XVI століття, розташований поруч із головним собором Санта Марія дель Фйоре. У грудні на подвір’ї бібліотеки демонтували старий фонтан, на місці якого встановлять пам’ятник українському поетові.

Пам’ятник, створений скульптором Олегом Пінчуком, планують відкрити до дня народження Шевченка 9 березня 2021 року.

Також, Міністерство закордонних справ України вперше офіційно зареєструвало національний рекорд – за кількістю пам’ятників Тарасові Шевченку за кордоном.

Міністерство нарахувало 78 пам’ятників поету у 42 країнах світу.

«Одна з таємних місій української дипломатії – встановлювати і сприяти встановленню пам’ятників Шевченкові у світі. І це все не просто так. Це повзуча шевченкоокупація планети. Справа настільки масштабна, що потягнула на національний рекорд – найбільша кількість пам’ятників, встановлених за кордоном культурному діячеві», – прокоментував міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Як зазначає Кулеба, Міністерство ініціювало реєстрацію рекорду і зібрало всі необхідні підтвердження. Але сам рекорд – це результат зусиль поколінь української діаспори та української держави.

За матеріалами з відкритих джерел

Вас може так само зацікавити

Школа «Амбасадорів громадського здоров’я» Art

Школа «Амбасадорів громадського здоров’я»

День Державного Герба України Art

День Державного Герба України

Роби цей світ яскравішим! Art

Роби цей світ яскравішим!

З Великоднем! Art

З Великоднем!