День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження України

День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 563/99 від 25 травня 1999 року, щорічно в останню суботу травня. В 2020 році свято припадає на 30 травня.

Це професійне свято людей, яким притаманна висока культура, постійний творчий пошук, шанобливе ставлення до книги. Це свято тих, хто робить найважливішу та найблагороднішу в світі справу — творить Людину. Щоб видавати книжку, треба розуміти її неминущу цінність, треба вміти її берегти і передавати з покоління в покоління.

Першою українською друкарнею можна вважати краківську друкарню Швайпольта Фіоля, в якій у 1491 році з’явилися перші книги, надруковані кирилицею. Друкарня Фіоля видавала книги для України та суміжних країн, вона почала видання книг на кирилиці в тій формі, яку продовжили друкарні в Україні.

Першу друкарню в Україні заснував у Львові Іван Федоров-Федорович. Вона діяла протягом 1573-1575 рр.., А першою виданою на українських землях книгою став «Апостол» (в 1574 р.), який історично започаткував розвиток друкарства в Україні.

Справжнім шедевром друкарського мистецтва стала Острозька Біблія, завершена в 1581 р. Острог став також першим в Україні центром видання тогочасної публіцистики, яку пізніші дослідники назвали «полемічною літературою».

Одним з осередків книгодрукування в Україні була Печерська Лавра. Заснована в 1616 р., Київська лаврська друкарня працювала три сторіччя.

Крім друкарень кириличного шрифту, в Україні працювали і латинсько-польські: першою була невелика друкарня у Львові, що діяла в 1592 – 1602 р.

Всього в Україні в 1574 – 1648 рр.. діяло 25 друкарень. Головними центрами видавничої діяльності були великі торговельні міста – Київ, Львів, Острог: тут були не лише кадри ремісників, книжників, редакторів, але й можливості ширшого збуту. При великих друкарнях були свої книгарні. Продажем книжок займалися також працівники друкарень, купці і крамарі, які розповсюджували книги разом з іншими товарами.

Книжка – одне з найбільших цивілізаційних надбань. За рівнем розвитку книговидання оцінюють гуманітарний та економічний розвиток держави, загальноосвітній і культурний рівень її суспільства.

Світовий досвід свідчить, що й у період розвитку інформаційних технологій, комп’ютеризації суспільства жоден із сучасних видів інформації не здатен замінити книгу або навіть конкурувати з нею.

Сьогодні вітчизняна друкована продукція з успіхом експонується і розповсюджується на міжнародному книжковому ринку. Поступово відроджується система книгорозповсюдження, зростає число прихильників української книги, друкарні працюють майже у кожному місті. Український реєстр видавців становить понад 4000 суб`єктів видавничої справи.

Міжнародни фестиваль “Книжковий Арсенал” заснований 2011 року Мистецьким арсеналом і відбувається там щорічно навесні. Це грандіозна інтелектуальна подія України, де розвиваються і взаємодіють літературна, візуальна, музична та театральна сцени, порушуються і осмислюються вагомі питання буття людини, а також суспільства і культури, спонукаючи до проактивної позиції учасників і відвідувачів. За 9 років існування Книжковий Арсенал відвідали понад пів тисячі письменників, поетів, філософів, дизайнерів, ілюстраторів та експертів видавничої справи з понад пів сотні країн світу. Починаючи з 2017 Книжковий Арсенал обирає фокусну тему Фестивалю, яка стає наскрізною для програм та подій. Також кожна фокусна тема має куратора. «Сміх. Страх. Сила» стала фокусною темою в 2017 році, а її куратором Тетяна Терен. У 2018 році темою обрано «Проект майбутнього», в 2019 — «Сусідство: відкрите питання». Кураторкою фокусних тем обидвох років була Віра Балдинюк. У 2020 році куратором фокусної теми Книжкового Арсеналу став Ростислав Семків, а тему сформульовано як “оптимісти скептики”.

У 2019 році лондонська International Publishing Industry Excellence Awards визнала Книжковий Арсенал найкращим літературним фестивалем року.

З 2016 року Книжковий Арсенал за підтримки Goethe-Institut в УкраїніФранкфуртського книжкового ярмарку і фонду Buchkunst, проводить серед українських видавців та культурних інституцій конкурс на найкращий книжковий дизайн. Конкурс покликаний говорити про книжку як мистецький об’єкт і розвивати галузь в естетичному напрямку.

Церемонія нагородження переможців відбувається на відкритті Книжкового Арсеналу, видання-переможці та стенд видавництва позначаються окремими маркерами під час всього Фестивалю. Видання, що входять до шорт-ліста конкурсу, щороку представлені в рамках колекції «Найкрасивіші книги світу» на Франкфуртському та Лейпцизькому книжкових ярмарках.

Вас може так само зацікавити

Міжнародний телеміст дружби українських та азербайджанських школярів під красномовним гаслом «Ні – війні!» Art

Міжнародний телеміст дружби українських та азербайджанських школярів під красномовним гаслом «Ні – війні!»

Архітектурний «батько» катеринославських театрів Art

Архітектурний «батько» катеринославських театрів

Чорний січень 1990 року в Баку. Свобода і справедливість проти репресивної машини Радянського Союзу Art

Чорний січень 1990 року в Баку. Свобода і справедливість проти репресивної машини Радянського Союзу

Prometeus. Курс “Життєстійкість молоді в умовах криз” Art

Prometeus. Курс “Життєстійкість молоді в умовах криз”