Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі»

В. Сухомлинський

Представлення ікони Святої Великомучениці Варвари

    21 січня 2015 року у Науково-технічній бібліотеці НГУ відбулася визначна подія – представлення ікони Святої Варвари Великомучениці за участю настоятеля Спасо-Преображенського собору протоієрея Ярослава Денеки.

      

   Ікона була передана до бібліотеки ректором НГУ Геннадієм Григоровичем Півняком та розміщена у викладацькій читальній залі ім. Н. О. Фоменкової (1/7).

   Відкрила зустріч директор бібліотеки О. Н. Нефедова, яка надала слово Геннадію Григоровичу Півняку, який розповів про візит до державного підприємства «Лівіввугілля», що відбувся у листопаді 2014 року. В. о. генерального директора ДП «Лівіввугілля» Ярослав Шаварський особисто привітав академіка, запросив зустрітися з керівниками вугільних підприємств і зазначив, що візит ректора НГУ – неабияка подія для місцевих гірничих інженерів. На згадку про гостинну галицьку землю Ярослав Шаварський подарував Геннадію Півняку ікону святої покровительки шахтарів – Варвари. Академік із вдячністю зазначив, що ця святиня займе почесне місце у Національному гірничому університеті.

   Ректор розповів, що майже 118 років тому будівництво університету відбувалося за підтримки духовенства міста, і сьогодні ця подія є дуже визначною для нашого вишу. Геннадій Григорович привітав настоятеля собору протоієрея Ярослава та на знак поваги та духовного зв’язку подарував символічний сувенір, виготовлений нашим Гемологічним центром.

   В свою чергу отець Ярослав розповів історію Святої великомучениці Варвари. Свята Варвара – одна з християнських святих, покровителька гірників всього світу. Варвара народилася в Іліополі у часи правління римського імператора Максиміана (240-310 рр.), розумом і душею прийняла християнство, відмовившись від ідольських богів і багатств батька свого Діоскора. Перенесла важкі муки і жорстоку страту (306 р.), але не відреклася від своєї віри. У 4-му ст. мощі святої великомучениці Варвари були перенесені в Константинополь, де зберігалися як святиня протягом багатьох віків. Візантійський імператор Лев Мудрий (886-912 рр.) побудував на її честь знаменитий храм святої великомучениці Варвари. У 1108 р. донька імператора Олексія Комніна (1048-1118 рр.) Варвара вийшла заміж за Київського Великого князя Святополка Ізяславовича (1050-1113 рр.). Вона перевезла святі мощі вмч. Варвари з Константинополя в Київ, де нині вони покояться у Соборі Святого Володимира. Свята Варвара в очах гірників є прикладом мужності, нескореності і твердості у вірі. Ці якості, які властиві і самим гірникам, зробили Св. Варвару їх покровителькою і захисницею. Щорічно 4 грудня (17 за новим стилем) в день пам'яті Св. Варвари гірники вшановують свою покровительку.

   Наступне слово було надано одному з членів делегації до Львова професору кафедри підземної розробки родовищ, кандидату технічних наук Дичковському Роману Омеляновичу, який висловив свою думку про зв’язок науки та духовності.

   Не обійшлося й без чоловічого ансамблю «Обертон», учасників щорічного Всеукраїнського пісенного фестивалю «Від Різдва до Різдва». В їх виконанні прозвучали духовні пісні.

 

   Не залишилася осторонь й громадськість м. Дніпропетровська. Серед запрошених була присутня директор міського телетеатру Ольга Волошина, яка дуже проникливо зачитала вірші Світлани Копилової, а працівники бібліотеки зачитали вірші поетес Людмили Некрасовської та Антоніни Дибріної.

   Зустріч пройшла в теплій дружній атмосфері під духовним покровом Святої Варвари.

 

 Довідково-бібліографічний відділ НТБ НГУ