Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі»

В. Сухомлинський

Виставка традиційної та авторської ляльки-мотанки Сердюк Наталії

З 26 березня по10 квітня 2015 року, напередодні Великодня у науково-технічній бібліотеці, а саме у викладацькій читальній залі ім. Н. О. Фоменкової, пройшла виставка Традиційної та авторської ляльки-мотанки Сердюк Наталії. Наталія закінчила ДГІ-НГУ у 1993р. за спеціальністю Гідрогелогія, за другою освітою – магістр психології, а за покликанням - романтична натура.

Випадкове знайомство у 2010 році з майстрами ляльки-мотанки кардинально вплинуло на світогляд Наталії та спонукало її захопитися цим мистецтвом. Вона була вражена глибинними пізнаннями майстрів про будову всесвіту, які вкладаються в народження кожної ляльки. Так, наприклад, сімейні обереги створюють з дотриманням давньослов`янських традицій, де жіноче і чоловіче начала з`єднаються в єдине нерозривне ціле.

Лялька-мотанка – це давній оберіг української родини. Вузликові ляльки існують майже 5000 років, з тих пір, як почали вирощувати льон, це втілення добра і лагідності. Вона основа родоводу та етносу, любові до милого серцю краю, сподівання на краще, віра в добро та захист від злих сил. І не важливо, зроблена вона нашвидкуруч для тимчасової дитячої забавки, чи виготовлена старанно в якості подарунка на свято.

Здавна ляльки-мотанки (назва походить від слова «мотати»), або ж ще кукли, мали вигляд зроблених з тканини ляльок, частини тіла яких зв’язувались у вузлики. Кожна лялечка була індивідуальним витвором майстрині і несхожа на інших. Першопричинно куклою називали не ляльку. Це був аграрний термін – жмуток колосся, що лишали на краю поля, прикрашений стрічками, який лишали для кращого майбутнього врожаю.

Процес виготовлення вузлової ляльки-мотанки називається «кутанням». Дійсно, адже виготовляючи її з тканини ми ніби кутаємо дитину у одяг. Для надання їй більш привабливого вигляду, у давнину, полотно, з якого кутали мотанку фарбували соками буряка, бузини, пасльону. Ганчір’я ,з якого виготовлялась основа ляльки-мотанки символізувало дух пращурів, символ мудрого минулого. З природних матеріалів, таких як нитки льону, робили волосся. Чітко вираженою у такої ляльки є лише голова, бо ні рук, ні ніг, ні тулуба вона не має. Риси обличчя у таких ляльок також не були чіткими, хіба що, на деяких ляльках був вишитий хрест, що здавна є символом сонця. Достеменно невідомо, чому такі ляльки були безликими, але це певне відгомін забобонів про силу лихого людського погляду, та думка про те, що очі, які здавна є дзеркалом душі, можуть стати і порталом у потойбічний світ. Показовим також є те, що ляльок чоловічого роду не виготовлялось, хоча інколи їх заміняли простою паличкою. Перевага жіночих зображень над чоловічими пояснюється уявленням мотанки символом богині родючості. Богиня родючості у язичників називалась «Донда", що означає — ''кукла''.

Особливістю ляльки-мотанки є також відсутність швів. Адже робиться вона шляхом намотування чи кутання за допомогою стрічечок, але аж ніяк не шиється. Існує лише обов'язкова умова — іграшка повинна бути хрестоподібної форми, щоб не нагадувати собою реальної людини.

Ляльки-мотанки, єдині представниці світу іграшок та повір’їв, що не мають імені, через те, що це могло б потривожити душу померлого.

Часто майстрині виготовляли й «їстівні» ляьки-мотанки, що наповнювались розжованим хлібом. Такі іграшки використовувались замість сосок для немовлят.    

Лялька повинна бути одягнена у світлу вишиту сорочечку, під’юпник (або нижня спідничка т.з. галька) і запаску – підібрано все в традиціях Подільського краю. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній; обов’язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір – очіпок, стрічка чи хустка – що символізує зв’язок з небом.

Вважається, що лялька-мотанка — це незабутній та неперевершений сувенір з елементами етносу, сакральний оберіг своїх господарів, що береже власника від зла та нечисті, вишуканий подарунок для найвибагливіших поціновувачів мистецтва й усього прекрасного. Сьогодні, серед розмаїття сучасних ляльок, народні ляльки-мотанки виготовлені з тканини є особливим видом неосяжної енергетики. Саме тому в наші дні вони стають все більш і більш популярними!

Виставка має символічну назву «Зерна Істини». 

Представлена на виставці авторська колекція ляльок відображає лише частину історії життя наших предків. Як відомо, вони жили у злагоді і єднанні з природою, а любов, як прояв Бога, бачили у всьому. Спочатку задумка автора втілилася в ляльці «Істина», потім народилася «Любов»… Адже, як відомо, Істина в Любові!

           Кожна зустріч з глядачами проходила по-різному. Майстриня прагнула донести до аудиторії ті пізнання, які вона відкрила для себе.

Вважається, що у давнину мотанки виконували функцію сакральних оберегів. Кожна лялька має своє значення.

Берегиня (Алатирна)

Берегиня дому. Таку куклу можно ставити навпроти вхідних дверей, як господиню-берегиню, що зустрічає та проводжає. Алатир є самим потужним слов'янським оберегом (подвійний хрест + чоловічий і х жіночий ).

                                                      

СІМЬЯ - сімь «Я»

Лялька є сімейним оберегом. Створена з дотриманням давньої слов'янської традиції, де чоловіче і жіноче начало з'єднані в єдине ціле. Діточки - це символ родючості і достатку родини.
У Поконе сказано: «Виховуйте своїх дітей благородство. Повага, Любов і працелюбність є запорукою святості в сім'ї.

                                                       

ЛЮБОВ

лю – люди        бо – Бога     в – відають.

                                                      

ІСТИНА

Істина – це вічна суть первісного буття, вона об'єднує в собі все і дає відповіді на всі питання.

                                                    

 

ПТИЦЯ

Та як весна - час повернення птахів і відродження Життя, то жінки з цього приводу робили ось таких ляльок: 7 пташок – 7 тонких тіл, символізують підйом енергії вгору, легкість сприйняття Життя, радість, добрі звістки.

                                                              

РОЗУМНИЦЯ

Образ молодої заміжньої жінки, яка хоч і володіє величезною нерозтраченої енергією (червона спідниця пишна зібрана внизу), але нічого не робить поки не запитає ради в світі Прави (ручки під хусткою).

                                           

оберігова лялька ВИШЕНЬКА  

Лялька для весілля виготовляється старшою родичкою РОДУ(мати, тітка, бабуся, сестра) для майбутньої дружини Уособлює сімейне благословення від 7-ми поколінь предків на щасливе подружжя. У кожній ягідці крім вовни (злагода в оселі) додано оберігові трави (чебрець, материнка, лушпиння часнику , лаванда). Чим більше спідниць, тим багатше дружина. Червоний колір - від різних негараздів. Ляльку ставили на весільний стіл як оберіг і благословення. Зберігали все життя, передаючи нащадкам на згадку.

                                             

ВОЛЯ

Воля це спрямованість дії, дух, який веде до втілення задуманого.
• Наша воля виявляється в цілеспрямованості. Ми можемо ставити перед собою будь-яку мету і знаходити в собі силу цього досягти. Але при цьому треба пам'ятати, що ми несемо повну відповідальність за кожен свій вибір.
• Лялька оберігає, вчить розуму і терпіння йти до мети.
• Чотири хустки - прояв чотирьох стихій:
• Вогонь - вибір
• Вода - визначення(сенс)
• Земля - рішення(твердість)
• Повітря - дія
• Ефір - відповідальність за свій вибір
• У руках червона нитка життя, за якою йде людина. Червона пов'язка на лобі захищає від впливу зовнішніх перешкод.

                                             

ЗАМІЖЖЯ

Чоловік – голова, а Дружина-шия. Тому бажаючи створити в чоловікові певні якості та риси характеру, жінка у вигляді комірців закладала потрібні образи (доброта, мудрість, сила, любов, працьовитість тощо).

                                                   

РАДІСТЬ – це форма досконалості.• Слов'янська ігрова і обережная лялька.
• Довжелезна коса, на яку вона спирається, уособлює здоров'я, мудрість і довголіття, опора в житті.
• Таку лялечку дарують з приводу і без приводу. Вона є енергетичною батарейкою гарного настрою.

                                                  


РЯБІНУШКА - потужна оберігова лялька. В якості основи використовували дерево (гілочки) горобини. Лялька є берегинею для дому, очищає енергетику і простір.

                                                 

Сучасний процес виготовлення ляльки-мотанки є одним з найпростіших, адже коли у домі є маса різноманітних шматочків тканини, стрічечок, та інших приємних дрібниць то проблем з кутанням мотанки виникнути неповинно. А порадувати ви можете не лише себе, а й діток, створити їм милий оберіг та чудову іграшку.