Пaрк імені Тараса Шевченко

18-22 квітня Дні заповідників і національних парків

Центральний парк культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка (від заснування і до 1925 Потьомкінський сад) – центральний і найстаріший парк Дніпра, пам’ятка садово-паркового мистецтва. Парк складається з материкової частини та Монастирського острова.

До заснування Катеринослава, у другій половині ХVIII сторіччя, територія сучасного парку належала відставному осавулові колишнього запорозького війська Лазареві Глобі. За словами історика Дмитра Яворницького, козак переїхав до Половиці з Нового Кодака, посадив тут перші дерева, а на березі Дніпра звів водяний млин.

У 1787 починається забудова Катеринослава, і Глоба продає свою землю князю Григорію Потьомкіну, який розпочинає тут будівництво палацу. На прилеглій території британський садівник Вільям Гульд насаджує для князя сад в англійському стилі з екзотичними рослинами, ананасовою та лавровою галереями.

Потьомкінський палац

Після смерті Потьомкіна палац швидко занепадає, втім зусиллями міської влади сад підтримувався у належному стані. У 1887 сад стає епіцентром святкування сторіччя Катеринослава. До початку ХХ сторіччя Потьомкінський сад залишається улюбленим місцем прогулянок містян.

У 1925 році розпочинається реконструкція парку, що отримав нову назву – парк культури і відпочинку імені Тараса Шевченка. Колишній Потьомкінський палац було переобладнано на Будинок відпочинку імені Ілліча. У 1935 на східній ділянці парку будується Зелений театр.

Зелений театр у парку

Після війни починається нова масштабна реконструкція парку – його територію збільшено за рахунок частини площі Шевченка, відбудовується палац (з 1952 Палац культури студентів), прокладаються нові алеї, встановлюється чавунна огорожа в стилі ампір. На центральній алеї парку зводиться пам’ятник Сталину (демонтовано у 1961).

Головна алея з пам’ятником Сталіну вдалині

ПК студентів у 80-90 роки

У 1957 році до території парку додається Монастирський острів, з’єднаний із материком пішохідним мостом.

Пішохідний міст єднає два береги

У 1959 на центральній алеї острова відкрито новий, найбільший в Україні, пам’ятник Шевченкові (замість старого, спорудженого 1949-го на материковій частині – п’єдестал від нього зберігся до наших днів).

Перший пам’ятник Тарасу Шевченко на схилі
за оглядовим майданчиком

Перший пам’ятник Тарасу Григоровичу стояв не на острові,
а на спуску до Дніпра

Тепер Кобзар стоїть на Монастирському острові

У 1971 почалася реконструкція парку. Була частково замінена рослинність. Авторами проекту були Л. Г. Халявський і Е. Б. Ящунскій – знамениті архітектори Дніпропетровська. У 1972 парк імені Шевченка був представлений на ВДНГ (Виставка досягнень народного господарства) і отримав статус пам’ятника садово-паркового мистецтва державного значення. Основне перепланування завершили у 1973 році. У 1974 – парк був нагороджений дипломом I ступеня і отримав звання «кращий». З 1990 – парку присвоєно статус національного.

За проєктом Павла Нірінберга у 1977 в парку збудовано літній театр. У 1979 на дніпровських схилах материкової частини парку відкривається ресторан «Маяк», а у 1986 на Монастирському острові починає роботу Дніпропетровський акваріум прісноводних риб. У радянські часи на східній частині острова було обладнано міський пляж, з’єднаний із Соборною горою канатною дорогою. Її відкрили у травні 1968. Довжина «канатки» складає 717 метрів (закрита на початку 2000-х, була визнана аварійною та збитковою).

З вітерцем на інший берег

Храм святителя Миколая, зведений на Монастирському острові у 1999, став одним із символів Дніпра.

У 2006 відбулася реконструкція оглядового майданчика парка, встановлено каскадний фонтан:

У 2013 проведено капітальний ремонт пам’ятника Тарасу Шевченку та відкрито фонтан-водоспад «Поріг Ревучий»:

Оглядова вежа. 1950 роки.

Зараз на цьому місці знаходиться колесо огляду

Монастирський острів: колесо огляду

Бронзовий лев на паркові алеї

Влітку 2017 у західній частині парку (на місці амфітеатру, знищеного ще під час Другої світової) силами волонтерів зведено публічний простір «Stage: Сцена». Будівництво почалося у червні в рамках фестивалю «Конструкція». До початку осені на «Сцені» відбулися кілька десятків музичних, танцювальних, лекційних та інших заходів.

Панорама парка з площі Шевченка. 1950 роки

Огляд підготовлено за матеріалами з відкритих джерел

Фото: История в фотографиях. Екатеринослав-Днепропетровск
та Gorod.dp.ua – городской сайт Днепра

Вас може так само зацікавити

Дорогі жінки! Art

Дорогі жінки!

8 травня Україна відзначає День памʼяті та примирення за європейською традицією Art

8 травня Україна відзначає День памʼяті та примирення за європейською традицією

Торговельно-економічний сектор українсько-азербайджанських відносин Art

Торговельно-економічний сектор українсько-азербайджанських відносин

Нові автореферати дисертацій Art

Нові автореферати дисертацій