Презентація нового видання Галини Алексєєвої «Тіні минулого століття. Із щоденника Валі Терпигорєвої»

21 січня у викладацькій читальній залі імені Н. А. Фоменкової Науково-технічної бібліотеки НТУ «Дніпровська політехніка» відбулась творча зустріч та презентація нового видання Галини Алексєєвої «Тіні минулого століття. Із щоденника Валі Терпигорєвої».

Видання присвячено одному з періодів життя (початок XX століття) родини видатного вченого, академіка АН СРСР, доктора технічних наук, професора Катеринославського гірничого інституту Олександра Митрофановича Терпигорєва. Основою для написання книги стали щоденник та спогади старшої доньки вченого Валентини, а також самого О. М. Терпигорєва. Цінність видання полягає в тому, що цей унікальний матеріал літературно оброблений та доповнений Галиною Алексєєвою – дочкою Валентини, онукою Олександра Митрофановича. У виданні використано фотографії із сімейного фотоархіву авторки. Вперше коротко викладено долі дітей видатного вченого, на яких так чи інакше позначився вплив Гірничого.

Життя родини Галини Олексіївни понад 100 років тісно пов’язане із «Дніпровською політехнікою» та історією розвитку університету. Один із перших професорів тоді ще Катеринославського вищого гірничого училища (ЄВГУ) – Олександр Митрофанович Терпигорєв – більш ніж 20 років викладав студентам «основи гірничого мистецтва», став засновником наукової школи механізації та автоматизації гірничих робіт, гідромеханізації та підземної газифікації.

Випускником вже Катеринославського гірничого інституту (КГІ) був батько пані Галини – Олексій Алексєєв, який у 1920-1960 рр. викладав на кафедрі загальної та динамічної геології. Мама авторки – Валентина Алексєєва – у 1948-1959 рр. завідувала кафедрою загальної хімії Дніпропетровського гірничого інституту (ДГІ).

Сама ж Алексєєва Галина Олексіївна народилась 6 вересня 1932 року в одній з одноповерхових будівель на території Дніпропетровського гірничого інституту, збудованих під наукові лабораторії, а потім пристосованих під житлові будинки для викладачів (в районі теперішнього 5 корпусу), де родина проживала до 1965 року.

Двічі ставала студенткою Дніпропетровського гірничого інституту і двічі отримувала червоні дипломи по закінченні навчання (1956 та 1965 рр.) – з кваліфікації гірничого інженера-гідрогеолога та з кваліфікації інженера-електрика з автоматики та телемеханіки відповідно. У 1967-1969 рр. перебувала з чоловіком на острові Куба. В різні роки працювала лаборантом на кафедрі гідрогеології, інженером в НДІ автоматизації чорної металургії, інженером у конструкторському бюро «Орбіта» Південмашу. У 1996 році закінчила бакалаврат Санкт-Петербурзької астрологічної академії. У 1999 році стала учасницею літературної студії «Угольок» при науково-технічній бібліотеці тоді – гірничої академії, бо відчула в собі потребу писати вірші, багато з яких увійшли у збірку «Мелодии любви» (2007). Потім виходили з друку збірки оповідань: «Иная реальность» (2013), «Встречи с прошлым» (2014), «Третий выстрел» (2015), «Тени» (2019), «Говорящий крокодил» (2021). І от тепер велика праця – книга спогадів про родину.

На зустріч зібралась університетська спільнота, учасники літературної студії «Угольок». Вітаючи Галину Олексіївну з новою книжкою, відзначаючи наступність поколінь та своєрідну династію родини Терпигорєвих-Алексєєвих у «Дніпровській політехніці», проректор Юрій Хоменко за рішенням Вченої Ради та за підписом ректора НТУ «Дніпровська політехніка» Олександра Азюковського вручив пані Галині медаль «ЗНАК ВДЯЧНОСТІ» та висловив надію про подальшу співпрацю.

Професор Володимир Бондаренко, завідувач кафедри гірничої інженерії та освіти, засновником та керівником якої на початку XX століття став професор Терпигорєв (за його часів кафедра мала назву гірничого мистецтва), подарував пані Галині видання про історію й сьогодення кафедри. Багато сторінок цієї книги присвячено науковій та викладацькій діяльності її дідуся. Також на кафедрі обладнана аудиторія імені професора Терпигорєва, де студенти за кожних відвідин навчального класу, бачать портрет видатного науковця.

Редактор видання Антоніна Дибріна таредакторінформаційно-аналітичного центру Наталія Костюк на зустрічі ділилися своїм нестримним захопленням та задоволенням, яке отримали, працюючи з матеріалами книги. Занурюючись в описані події, людські, сімейні, побутові відносини, у дрібниці, які так чи інакше характеризують епоху, дедалі більше відчували повагу та доброзичливість до персонажів, що оживали на сторінках книги; подумки блукали стежками, вулицями, скверами та парками, якими ходили у справах чи кружляли на прогулянках дорослі й діти родини Терпигорєвих.

Насамкінець зустрічі Галина Олексіївна висловила глибоку вдячність за неоціненну допомогу у роботі над книгою, була зворушена увагою до своєї скромної персони та подарувала на згадку про зустріч примірники видання «Тіні минулого століття» її учасникам.

Вас може так само зацікавити

Творча зустріч з відомим українським письменником Сергієм Батуриним Art

Творча зустріч з відомим українським письменником Сергієм Батуриним

З Різдвом Христовим! Art

З Різдвом Христовим!

Всеукраїнський День бібліотек! Art

Всеукраїнський День бібліотек!

Нові автореферати дисертацій Art

Нові автореферати дисертацій