Цікаві факти про історичні події

День Конституції України – це державне свято, історія якого почалася з 1996 року після довгих обговорень і дебатів. Основний документ України затвердили у 1996 році 28 червня.

Конституція України 1996 року стала першою загальновизнаною у всьому світі Конституцією незалежної української держави. Вона визначає основи суспільного та державного ладу, права і свободи людини й громадянина, порядок організації і функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Проте, всі ми знаємо, що це далеко не перший збірник законів. Україна може похвалитися багатовіковою історією конституційного процесу. Найдавнішими правами в Україні було «Звичаєве право» – неписані закони, які визначали: на яку територію поширюється влада того чи іншого племені, які є в цьому племені суспільні відносини, яким чином передається влада між вождями, чи ця влада є виборною. Це не записувалося, але використовувалося аж до періоду Давньої Русі. В 1037 році, як вважають історики, київський князь Ярослав Мудрий видав законодавчий акт, відомий в історії як «Руська правда». Це не була Конституція, це була збірка законодавчих норм, які регулювали можливо найпримітивніші відносини в людських стосунках: захист честі і гідності людини, відносини власності, кримінальні злочини, трохи цивільного кодексу.

В тому документі були прописані ситуації, в які могла потрапити людина. Сьогодні дослідники наголошують, що не всі норми права у «Руській правді» Ярослава були справедливими. Точаться суперечки і про авторство. Одні вважають, що писали закони кілька людей, і Ярослав Мудрий не має до цього відношення, інші кажуть, що «Руська правда» є аналогом збірника законів зі Скандинавії. Але, безперечно – це перша і найстарша наша  конституція.

У період Великого князівства Литовського литовці на українських землях сповідували принцип – «старовини не чіпаємо, новини не вводимо». Офіційною мовою діловодства була руська, офіційним правовим актом довгий час була  «Руська правда». Але поступово це все змінювалося, почали з’являтися суто литовські акти. Довгий час українські землі жили за литовськими статутами, які нормували різноманітні сфери життя суспільства.

Але в 16 столітті інституційно оформилося козацтво. Козацтво сформувало власну правову систему, юридичну. На це все накладалося те, що козаки були надзвичайно близькі до Речі Посполитої, яка на той момент мала одне з найдемократичніших законодавств. Наприклад, Речь Посполита була монархією, але всі королі були виборними, їх обирав сейм. У сеймі кожен із шляхтичів і магнатів мав право вето, яке не могло бути подоланим.

В період гетьманщини були «Гетьманські статті», які вони укладали з іноземними державами, до складу яких на той момент входила Україна, яка була тоді відомо під назвою «Військо Запорізьке».

Знаменита Конституція українського гетьмана Пилипа Орлика була опублікована ще на початку XVIII століття – в 1710 році. Конституція складалася з 16 статей. Її поправу можна назвати українською, оскільки в тексті зафіксували назву країни «Україна». Вперше у документі владу поділили на законодавчу, виконавчу та судову. Виконавцем був гетьман, влада якого була довічною. Проте, влада гетьмана була обмеженою. Він не міг самостійно займатися зовнішньополітичними справами, розпоряджатися грошима та землями. Конституція була важлива тим, що в ній йшлося про Україну, як вільну державу і вільний народ. Варто зазначити, що перші Конституції в Європі з’явилися аж 70 років по тому, як свою уклав Пилип Орлик. Чинності  конституція Орлика, однак, так і не набула.

З розпадом Російської Імперії Україна отримала шанс на незалежність, який спробувала реалізувати, в тому числі, і прийняттям власного основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституцію 29 квітня 1918 року. Цей день, на жаль, став останнім днем існування Центральної Ради – вона була повалена гетьманом Української Держави Павлом Скоропадським. Апарат Скоропадського, в свою чергу, опублікував «Закон про тимчасовий державний устрій України» – установчий документ, в якому закладалися основи української державності. Скоропатський робив уявну ставку на відродження козацтва в Україні. Тому багато відсилань було до актів козацької доби. Конституція може скасовуватися, якщо повністю і докорінно змінюється державний устрій, або сама країна перестає існувати. Фактично, так і сталося, коли УНР перестала існувати, а постала Українська держава.

З приходом радянської влади конституційний процес незалежної України припинився. Конституції УРСР публікувалися в 1919, 1929, 1937 і 1978 році. Лише розпад Радянського Союзу дозволив країні відновити розробку власного основного закону і затвердити його у 1996 році. Наша теперішня Конституція, яка була прийнята в 1996 році, є однією з найдовших в світі.

Людина за Конституцією є найвищою соціальною цінністю, територія України, в межах чинного кордону, є цілісною і недоторканою, захист України – є конституційним обов’язком громадян України. Конституція України 1996 року стала першою у світі загальновизнаною Конституцією незалежної української держави.

  • Щоб ухвалити Конституцію України, знадобилося шість років.
  • Протягом підготовки до ухвалення Конституції комуністи пропонували лишити назву УРСР та відновити радянську форму правління.
  • Тодішній президент України Леонід Кучма не був присутнім на засіданні парламенту, а явився за кілька хвилин до ухвалення Конституції.
  • Перші слова Олександра Мороза (голови Верховної Ради) після офіційного прийняття Конституції України – «Є Конституція».

З усіх пострадянських республік, Україна прийняла Конституцію останньою. А міжнародна спільнота визнала її однією з найдемократичніших у світі. Закон складається з 15 розділів і 161 статті.

В 2004 році відбулась конституційна реформа, коли Україна з президентсько-парламентської  стала парламентсько-президентською.

 22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України, Конституція в мініатюрі розміром 21´32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійської тушшю. Сама ж мініатюра виконана зі спеціальної тонкого паперу. Міні-Конституція знаходиться в чохлі з зображенням герба. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Мініатюра була передана в Музей книги і друкарства.

Видавництво «Зелений Пес» видасть за грант Українського культурного фонду електронну книгу для дітей про Конституцію. Її зроблять у форматі коміксу, і вона в доступній формі розповідатиме про Основний закон та застосування його в реальному житті.

Цікаві факти про Конституції світу:

  • Конституція Сан-Марино вважається найстаршою з чинних конституцій (1600 рік);
  • Конституція Індії є найбільшою у світі (395 статей, 12 додатків, 500 правок, 117400 слів);
  • найменшою конституція вважається у США;
  • у Великій Британії та Ізраїлі немає конституцій, є лише тимчасові акти та закони;
  • у Конституції Австралії прописана зарплата генерал-губернатора;
  • у Конституції Еквадору закріплені права не лише громадян країни, а й навколишнього середовища, як екосистеми;
  • у Лівії конституцією офіційно затверджено Коран;
  • у Конституції Японія чітко пише про офіційну відмову у війні через поразку в Другій світовій;
  • Конституція Мальти проголошує країну нейтральною, яка прагне до миру;
  • Конституція Польщі є першою реально чинною в Європі (1791 рік)

Вас може так само зацікавити

Міжнародний день дарування книг Art

Міжнародний день дарування книг

Онлайн презентація проєкту Школа дистанційного навчання «Майстерня» Art

Онлайн презентація проєкту Школа дистанційного навчання «Майстерня»

Нові автореферати дисертацій Art

Нові автореферати дисертацій

По сторінках «Свята друзів книги» Art

По сторінках «Свята друзів книги»