Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі»

В. Сухомлинський

Традиційне Свято друзів книги в бібліотеці Гірничого

«Останні теплі дні погожі і сумні…»

Т. Петриненко

    А в бібліотеці Гірничого знову свято! Четвертого жовтня 2017 року в рамках міжнародної конференції «Форум гірників-2017» у викладацькій читальній залі ім. Н. О. Фоменкової зібралося чимало народу — студенти, викладачі, співробітники та гості університету. Тут відбулася подія, яка продовж багатьох років існування стала, без перебільшення, окрасою університетського життя — «Свято друзів книги».

    Шанувальники Бібліотеки, Книги, та Читання зазвичай приходять у цей день з привітаннями та книжковими подарунками. Дарування книжок — гарна традиція читачів, друзів та партнерів науково-технічної бібліотеки університету, завдяки якій її фонди поповнюються чудовими примірниками навчальних, художніх, науко-популярних видань. Уважається, що у цей день мають об'єднатися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до читання.

    Свято відкрив вокальний чоловічий ансамбль «Лик».

 

    З привітальним словом до університетської спільноти та гостей звернувся ректор НГУ академік НАН України Г. Г. Півняк. Цього разу він завітав з

  

дружиною Галиною Андріївною, заслуженим журналістом України, яка і започаткувала «Свято друзів книги». Добрі слова подяки ректор адресував всім, хто любить і шанує бібліотеку, цінує книгу і бачить у читанні та навчанні шлях до майбутніх змін у нашій країні. Подружжя Півняків завжди опікується якісним формуванням фонду бібліотеки. Тому дарунки їх завжди вишукані, неординарні. От і тепер було подаровано видання соціально-політичних праць 1917-1918 рр. М. Грушевського «Повороту не буде!», чудове перевидання 2016 року праці Д. І. Яворницького «Дніпрові пороги : Альбом фотографій з географічно-історичним нарисом» та декілька художньо-публіцистичних видань. А далі Геннадій Григорович запросив до слова директора бібліотеки Г. А. Онищенка, який нещодавно її очолив. Ректор висловив сподівання продовжувати та примножувати культурні, наукові традиції і гуманістичні цінності. В свою чергу директор бібліотеки зазначив, що у вік нанотехнологій книга залишається джерелом духовної наснаги, генетичним кодом нації та скарбницею морально-етичних цінностей нашого народу. Виходячи з цього, будемо докладати зусиль для поєднання в своїй роботі сучасних інформаційних методів та звернення до друкованої книги.

   На святі були присутні перший проректор О. О. Азюковський, проректор з науково-педагогічної, навчально-методичної роботи та міжнародних зв'язків О. М. Шашенко, які дякували за співпрацю, натхнення, зізнавалися в любові як до книги, так і до бібліотеки, як осередку, де зберігається пам’ять поколінь.

 

   Професор П. І. Пілов протягом багатьох років опікувався діяльністю бібліотеки, і зараз він продовжує співпрацювати з нами. Тож і він не залишився осторонь та завітав на свято.

 

    Завідувач Меморіального будинку-музею академіка Д. І. Яворницького Яна Тимошенко презентувала та передала до фонду бібліотеки унікальне видання епістолярної спадщини Дмитра Яворницького та вперше створений путівник до Меморіального будинку-музею — «Курінь козацького батька». Але, насамперед, висловила щиру вдячність за співпрацю в пошуках рідкісного видання, яке було експоноване на виставці "Д. І. Яворницький та І. Ю. Рєпін: дружба, розпочата з "Запорожців..." у Меморіальному будинку-музеї академіка Д. І. Яворницького , а саме — «Художественное наследство. И. Е. Репин. Т. 2» 1949 року видання.

 

    Започаткована викладачами університету традиція дарувати бібліотеці власні монографії та підручники — гарна підмога студентам у навчанні. Приємно, що викладачі охоче беруть участь у таких акціях. Цього разу до традиції долучилися завідувач кафедри іноземних мов Світлана Кострицька, завідувач кафедри екології та технології захисту навколишнього


середовища А. В. Павличенко, завідувач кафедри транспортних систем і технологій Л. Н. Ширін, завідувач кафедри підземної розробки родовищ В. І. Бондаренко, завідувач кафедри технології гірничого машинобудування В. В. Проців, завідувач кафедри збагачення корисних копалин К. А. Левченко, професор кафедри відкритих гірничих робіт Г. Д. Пчелкін, професор кафедри хімії Наталія Штименко, доцент кафедри менеджменту М. В. Бойченко.


 

    Завідувач кафедри обліку та аудиту Марина Пашкевич поділилася спогадами та висловила слова вдячності працівникам бібліотеки за їх плідну працю.

 

    Завідувач Народного музею історії ім. О. М. Поля Світлана Земницька презентувала та передала до фонду видання «Незвичайні долі звичайних жінок. Усна історія XX століття».

 

    Українська поетеса, прозаїк, перекладач, член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України Леся Степовичка завжди презентує видання, яких ще немає у фондах бібліотеки. От і тепер подарувала двотомну хрестоматію «Українські письменники XXстоліття».

 

    За давньою традицією невід`ємною частиною свята є виступ учасників літературної студії «Уголек», яка працює на базі науково-технічної бібліотеки університету майже 50 років. Керівник студії — Людмила Некрасовська, голова Дніпропетровської обласної організації Конгресу літераторів України, член правління Міжрегіонального Союзу письменників України. Вона завітала на свято з «угольковцями» — Галиною Алексєєвою, Тетяною Валовою та Ігорем Пістуновим,які читали свої вірші, дякували бібліотеці за співпрацю та доброзичливість. Ігор Пістунов подарував своє нове видання прози «Плекання ненависті».

 

     Наші колеги з кафедри історії та політичної теорії на чолі із завідувачем Г. Л. Первим та Центр культури української мови ім. Олеся Гончара під керівництвом Ірини Цуп`як бажали бібліотеці наснаги, терпіння на ниві розповсюдження любові, зворушеного відношення до книги та залучання до читання студентської молоді.Книги бібліотеці подарувала також ветеран кафедри Холод Регіна Матвіївна.

    Серед дарувальників і вітаючих була і заслужений педагог України Панфілова Галина Антонівна.

 

    Також були привітання і від студентів далекого зарубіжжя за підтримки викладача Валентини Луценко (каф. історії та політичної теорії).

 

    Фонди нашої бібліотеки славляться багатьма цікавими і рідкісними колекціями книг. Однією з родзинок є зібрання мініатюрних видань (маляток). Саме про ці книги розповіла завідувач відділу Наталія Вітрук.

 

   У залі панувала невимушена, дружня атмосфера. А скільки лунало музичних вітань від наших колег — співробітників університету — Інги Піскунової, Антоніни Дибріної, Олександра Янкіна, Тетяни Аксютенко. Гумористичні замальовки з бібліотечного життя дуже вдало продемонстрували студенти-маркшейдери третього курсу за підтримки заступника декана факультету будівництва А. В. Третяка, а також студенти першого курсу факультету інформаційних технологій .

 

    Захід супроводжувався яскравою презентацією «Сторінками «Свята друзів книги», яку підготували завідувачі відділів Тетяна Недайвода та Лариса Лоздан.

 

     Дарчі бібліотечні колекції можна розглядати як розвиток культурних відносин між різними структурами та інститутами суспільства. Фонд бібліотеки гірничого університету розпочав формуватися саме на основі документів, що були передані проф. Н. Й. Лебедєвим (200 прим.). Ізпочатку свого існування фонд постійно поповнювався за рахунок спонсорських внесків. Його відрізняє велика кількість іменних колекцій, що були передані дарувальниками в користання студентам, викладачам, співробітникам, списки яких друкувалися у перших номерах «Известий…» університету. Серед них колекції проф. Л. Д. Шевякова, проф. О. М. Терпігорєва, проф. С. А. Волотковського, проф. Г. Г. Півняка, проф. О. М. Шашенка, першого заступника Міністра геології УРСР Ю. В. Буцика, директора бібліотеки (1968-1990 рр.) Н. О. Фоменкової, проектора А. Ф. Косолапова, поетеси Наталки Нікуліної. У 1990 р. проф. Я. Е. Некрасовський передав до гірничого університету свою особисту бібліотеку, яка була перевезена співробітниками бібліотеки з м. Пушкін (Ленінградська обл.).

    Тож, шануймо, бережімо, читаймо книги, бо в них мудрість, розум, знання людства, які накопичувались упродовж тисячоліть. Книга — найбільший винахід, продукт еволюції людського розуму!

    Щиро вдячні всім, хто завітав та підтримав нас у цей день, завжди раді бачити вас у стінах Гірничого. До нових зустрічей!

 
 
Відділ громадської інформації
НТБ НГУ