Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі»

В. Сухомлинський

Зимові "бесіди" з природою

      

“...на білий вальс запрошую дерева, на білий вальс вітрів і хуртовин...”

Ліна Костенко

Зима – чудова пору року. Вона все навколо перетворює: земля вкривається пухнастою ковдрою, дерева стоять в інії, ніби казкові... Залишається тільки чистота і… таємниця. В таку красу не можна не закохатися.

Багатьох художників захоплювала ця пора року, коли природа відпочиває, набирається снаги. Митці, натхненні нею, створювали дивні, чудові картини. Зимовий пейзаж – найзагадковіший жанр пейзажного живопису.

Нам, мешканцям міста, бачити красу зимового лісу випадає вкрай рідко. Читальна зала гуманітарних видань (кім. 1/11) пропонує своїм відвідувачам насолодитися творчістю художників різних епох, у роботах яких відображена чарівність цієї пори року. Давайте подивимось, як зимова казка передається за допомогою фарб майстрами пензля. До вашої уваги - альбоми репродукцій відомих пейзажистів.

“Лісових фарб майстер ” – так можна назвати Івана Шишкіна. Його стихія лісу чарівна в різні пори року. Велике полотно “Зима” передає зимовий сон природи. Вражаючий образ зимового заціпеніння і застиглості. Морозний зимовий день у сосновому бору. Глибокий пухнастий сніг, ясне небо, могутні вікові сосни, що заметені снігом. Ніщо не порушує тиші.

 

Іще одна картина - “На Півночі дикій”.  На вершині скелі, поряд з ущелиною, стоїть одинока сосна. Давно згасли сонячні промені, темрява охопила землю. Але зійшов місяць - і все наповнилось сріблястим світлом.. Витончений силует сосни у блакитних відтінках перетворює ії снігове вбрання на сяючу ризу. Свою сосну Шишкін знайшов в містечку Кемі в далекій Фінляндії. Картина зачаровує - ніч, напівтемрява, самотність... Серед картин художника зимової тематики : “Зима в лісі», «Іній», «Зимовий ліс», «Ліс в інії» та ін.

   А ось у роботах Ігоря Грабаря головним об`єктом постає іній. “Лютнева блакить” – одне з найвідоміших полотен, що створило авторові ім`я. Сам художник дуже любив це полотно, на якому зображено сонячний зимовий день. А ще є: “Зимовий вечір”, “Зимовий ранок”, “Іній”, “Розкішний іній”, ”Іній, схід сонця” та інші.

Художник світла, який пластичною мовою живопису досліджує природні явища, проникаючи в саму їхню суть це видатний український живописець, геніальний Архип Куїнджі. Елегійна поема про красу природи, ясність чистих, одвічних, як саме життя, почуттів, все це притаманне його творам. ”Плями місячного світла в лісі. Зима”: казкова, містична атмосфера зимового лісу викликає безліч почуттів та емоцій. Зимова тема є також у полотнах Куїнджі “Сонячні плями на інії”, “Дахи. Зима”, “Місячна нічь. Зима”.

  А наш сучасник Сергій Шишко – видатний співець природи Київщини. Витончене поетичне полотно “Парк узимку”, на якому - куточок одного з київських парків із старовинним фонтаном. Мотив зимового сніжного парку та передвечір`я визивають теплі почуття.

  Пейзажи, створені Анатолієм Жежерою (нашим земляком) приваблюють простотою і людяністю. Навіть у назвах творів “ Зимовий вечір”, “Іній”, Тихий монастир” – простота пейзажних мотивів. Ми наче поряд з художником милуємось білизною зимового снігу та сріблястими сполохами інею на сонці. Майстер розкриває красу навколишнього світу, вчить спостерігати в звичайному, буденному незвичайне.

   Український художник Олексій Фіщенко – один із “шестдесятників” Його твори пастеллю, аквареллю та олією є незабутніми й сприймаються як феєрія відтінків, музика ліній, переливи полутонів. Приваблюють роботи: “Чарівливий Дніпро”, “Ранкова фантазія”.

   На виставці є роботи Клода Моне, Костянтина Юона, Бориса Кустодієва, Ісаака Левітана, Сергія Світославського, Костянтина Крижицького та інших художників.

Чи то акварель, чи то картина олією, зима в творчості живописців завжди натхненна та піднесена. Те, що нами сприймається просто білим, для художника має цілу гамму білих відтінків. Природа в живопису відображає той світ, у якому не людина володіє природою, а природа - людиною. Світ, в якому фарба загострює почуття єдності з природою.

      

 Сподіваємося, що зачарування від перегляду нашої невеличкої виставки зимового пейзажу зігріє ваші душі.

Вже рік старий за обрії пливе.
Уже й Новий стоїть на виднокрузі.
Хай у Новому буде все нове, -
старі лиш вина, істини і друзі.
Ліна Костенко

З Новорічними святами!

 

                                                                                                           Зала гуманітарних видань