Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі»

В. Сухомлинський

Жінки і квіти

Нас оточує чудовий океан квітів. Вони дарують нам естетичне задоволення. Квіти це краса і досконалість, натхнення і насолода.

Із давніх-давен багато народів світу присвячують великі й урочисті свята квітам. В Україні це - Івана Купали, Зелені свята, Трійця.


Квіти є окрасою нашого життя, вони прикрашають парки, красуються в будинках. Немає жодної дівчини або жінки, яка не любила б квіти!

Жінок називають прекрасною статтю, а квіти - прекрасними творіннями природи. Їх часто порівнюють між собою і навіть ототожнюють у поетичних творах.

Напередодні Міжнародного жіночого дня та всесвітнього Дня квітів у  читальній залі гуманітарних видань діє виставка-інсталяція “Жінки і квіти. Квіти і жінки. Ідуть-минають і роки, й віки. Але в минулі й нинішні часи над їх красу не знає світ краси”.

Цікаво дізнатись про мову квітів, легенди та значення кожної квітки.

Немає нічого дивного в тому, що багато художників по всьому світу намагалися відобразити красу жінки та квітів в своїх картинах.

Тож пропонуємо вашій увазі виставку репродукції відомих художників, які відтворили чарівну гармонію – Жінку і Квіти.

Та й у нашому університеті є чарівна жінка, доцента кафедри історії та політичної теорії Цюп`як Ірини Костянтинівни, яка пише чудові акварелі.

Експонується вистава акварелів Ірини Костянтинівни “Віночок квітів різнобарвних” теж у читальній залі гуманітарних видань.

                            

А наразі пропонуємо вам подорож у царство квітів

 

Квіти – одні з найпрекрасніших витворів природи. В античні часи вже сформувалась наука, що почала уважно вивчати володіння богині Флори – ботаніка. Цікава історія назв квітів.

Жодну з рослин так щедро не оспівували поети різних народів, як троянду. У давніх бібліотеках Китаю зареєстровано понад 500 книжок про троянду. Із найдавніших часів троянда викликала захоплення. Вона – цариця квітів. Антична міфологія пов`язує появу троянди з народженням богині мудрості Афіни. Трояндами встеляли дорогу воїнам-переможцям. Гонець приносив радісну звістку з вінком троянд у руках. Римляни присвячували троянду богині кохання Венері.

У багатьох країнах під час весняних свят обирали найчарівнішу дівчину – “королеву троянд” У Фінляндії найпочеснішою нагородою був орден “ Білої троянди”

Поети всіх країн присвячували троянді чимало поезій. Про неї складали легенди й казки.

Фіалка – найулюбленіша квітка багатьох народів. Вона знаменує приход весни. Фіалка налічує близько 500 видів. Дуже любив фіалку німецький поет В. Гете. Садівники-квітникарі вивили на честь поета сорти фіалок “Доктор Фауст”, “ Мефістофель”, “Маргарита”...

Зовсім скоро повітря у парках і скверах наповниться найвитонченішими ароматами фіалок.

Ірис (півник) – квітка названа на честь богині Іриди, богині веселок і вісниці богів. В Єгипті квітку вирощували в садах фараонів. Примітно, що в японській мові і ієрогліфи слів “ірис” та “військовий дух” позначають одним символом. У Європі ірис символізує довіру, мудрість і надію. В східних країнах символізував смуток і тугу.Стилізоване зображення ірису можна побачити на срібному скіпетрі колишньої королеви Франції.Краса ірису взяла в полон багатьох художників, наприклад Ван Гога – автора знаменитих полотен “Ваза з фіолетовими ірисами”, “Іриси”. Клод Моне, натхнений вишуканістю цієї квітки, не тільки писав іриси на полотнах, але й прикрашав ірисами власний сад. Ця квітка прийшла в Україну з Голландії і прикрашає наші сади.

 

Білосніжна та запашна конвалія була найулюбленішою квіткою багатьох видатних людей – Софії Ковалевської, Лесі Українки, П. Чайковського, Д.Менделєєва. Славетний астроном Микола Коперник зображений на багатьох портретах із конваліями.

Скільки казок і легенд про конвалію. Із української легенди дізнаємося, що конвалії – то щасливий сміх мавки, який перлинами посіявся у лісі, коли вона вперше відчула радість кохання.

 

Хризантеми налічують більше тисячі років. В Китаї, звідки родом більша частина хризантем, садові форми почали виводити ще в 551 році до н.е. Потім хризантеми завезли до Європи. Ії традиційно зображають на монетах і емблемі імператора Японії, а одна з найвищих нагород країни – “орден Хризантеми”. Древні японські поети прославляли хризантему в своїх віршах. Свято хризантем в Японії – це особливий ритуал: виконуючи його потрібно милуватися кожним відтінком квітки, при цьому поринаєш у глибокі роздуми про сенс життя і пройдений шлях.

Вас чекають багато цікавих історій про назви квітів, їх “мову”, походження, легенди про них. Тож приєднуйтесь до неосяжного світу краси

 

Зі святом весни!

Читальна зала гуманітарних видань