Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі»

В. Сухомлинський

Свято друзів книги

Кожна установа, тим більше, просвітницька, має свої традиції. Чимало добрих традицій і в «Дніпровській політехніці» та в її бібліотеці. І однією з них є Свято друзів книги, що восени збирає наших читачів і справжніх друзів книги. Цього року свято відбулося 10 жовтня у студентській читальній залі імені М. Я. Біліченка.

Книга супроводжує людину протягом майже всього його життя - від перших дитячих книжок і букваря до рідкісного томика віршів улюбленого поета. Протягом всієї своєї довгої історії Книга завжди була добрим другом людини, його розумним наставником і чуйним порадником.

Наша бібліотека має багато поціновувачів книги. І одними з перших традицію дарування книг, підтримала родина ректора університету — Геннадій Григорович та Галина Андріївна Півняк, які передали до бібліотечного фонду чимало цінних й корисних видань.

Саме завдяки інформаційній підтримці заслуженого журналіста України Галини Андріївни Півняк, традиція дарування книг, вийшла далеко за межі університету. ЇЇ підхопили наші колеги в багатьох установах та вищих навчальних закладах.

У своєму вітальному слові ректор «Дніпровської політехніки» Г. Г. Півняк відзначив наскільки сьогодні унікальна роль книжки та університетської бібліотеки зокрема. Вони покликані, не зважаючи на більший рівень автоматизації, цифрові технології, поруч із традиційними носіями інформації, перш за все створювати умови для роботи, навчання, відпочинку студента. В цьому на бібліотеку покладаються великі надії в теперішній час.

Друзі книги – це люди, для яких бібліотека завжди відігравала значущу роль. А традиція дарування книг нашій бібліотеці бере початок із моменту її створення, коли професори ще Катеринославського Гірничого Училища передавали свої колекції до фонду, тим самим закладаючи його основи.

І так триває донині. Ті наші читачі, які не байдужі до книги, діляться з нами частинкою своєї душі. Передають книжки до книгозбірні, щоб тут ці видання знайшли свого нового читача.

Завдяки творчим особистостям нашого університету процес народження книг не зупиняється. На свято завітав проректор з міжнародних зв’язків, доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки О.М.Шашенко (творчий псевдонім Олександр Ніколаєв), який є одночасно письменником за покликом серця. Цього разу Олександр Миколайович зробив екскурс у минуле, пригадав, разом з присутніми, коли вперше йому закортіло свої переживання довірити листу папера. А також представляв свої мистецькі творіння. Декотрі з них вже встигли знайти свого читача: «Медальон», «Дверь в зазеркалье», «Клуба частных расследований». Та наразі вийшов новий - третій сезон «Клуба частных расследований», який автор презентував вперше саме на Святі друзів книги.

Дарування книг бібліотекам не тільки одне з джерел поповнення фондів, а це і визнання важливості їх місця в освітньо-культурному просторі світу. Про це, зокрема, говорила на святі завідувач кафедри іноземних мов, професор С. І. Кострицька. Наводила приклади організації бібліотечного простору у книгозбірнях Великобританії. За традицією Світлана Іванівна прийшла не одна. Вона представила двох студенток - щирих поціновувачів поезії, друкованих книжок та бібліотек: Олесю Клявіну (1-й курс факультету менеджменту) та Катю Гіро (1-й курс фінансово-економічного факультету). Дівчата дуже зворушливо читали вірші.

Цього року для НТУ «Дніпровська політехніка» начальний процес поповнився кількома новими спеціальностями, зокрема, такою, як «українська мова та література», відповідно і новою кафедрою філології та мовної комунікації. Завідувач цієї кафедри професор С. Є. Ігнатьєва люб`язно запросила своїх вихованців для привітання учасників свята. Студенти-філологи першого року навчання під керівництвом доцента І. К. Цуп`як підготували та розіграли інсценізації творів трьох видатних грецьких поетів-трагіків. Присутні змогли насолодитися уривками із драми «Прометей закутий» Есхіла, із драми Софокла «Антігона» та драми Евріпіда «Іпполіт».

Привітання української поетеси, прозаїка, перекладача, члена Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України Лесі Степовички завжди яскраві, влучні, з тонким гумором. А дарунки пані Лесі вирізняються вишуканим смаком та надзвичайним почуттям прекрасного. «Словник рим української мови» Святослава Караванського — яскраве тому підтвердження.

Ми стоїмо перед серйозним викликом сучасності: як перетворити простір зберігання і накопичення документів у простір креативу та взаємодії користувачів та працівників бібліотек. За визначенням американського сайту ilovelibraries.org бібліотеки перетворюються на місця, що об’єднують людей і сприяють спілкуванню.

Наші європейські колеги розглядають бібліотеки як місця залучення громадськості до креативних інноваційних проектів, як центри творчості і співробітництва. Те місце, куди хочеться знову і знову повертатися, де можна «уповільнити» час і знайти натхнення для нових справ. І наша бібліотека також працює над цими питаннями.

Координатор проектів Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) у Дніпропетровській області пані Ольга Косянчук, яка завітала на свято, розповіла про активну участь бібліотеки у міжнародному проекті: «Науково-технічна бібліотека НТУ «Дніпровська політехніка» — перша університетська книгозбірня в Україні, яка отримала технічне обладнання від Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, а також увійшла до списку партнерів для впровадження проекту «Підтримка територіальних громад України у зв’язку зі збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб», що є однією з Ініціатив інфраструктурної програми для України Німецького уряду та виконується GIZ. Ініціативи націлені на допомогу регіонам з найбільшою кількістю внутрішньо переміщених осіб, а саме: Харківська, Дніпропетровська та Запорізька області. Впродовж лише півроку вже було проведено на базі університетської бібліотеки декілька навчальних заходів, організованих для директорів закладів культури із Дніпропетровської, Харківської та Запорізької областей. Це дуже гарні темпи». Наостанок пані Ольга висловила подяку ректорату нашого вишу за активну підтримку бібліотеки в її прагненні оновити сприйняття образу бібліотеки як осередка психологічної релаксації, простору вільного спілкування, взаємодії між різними інтересами і можливостями.

А ми хочемо нагадати, що саме в ці теплі жовтневі дні, коли на університетських теренах проходить Міжнародна науково-технічна конференція «Форум гірників—2018», бібліотека знов радо зустрічає учасників дводенного тренінгу з фандрайзингу «Залучення фінансування у заклади культури та освіти», організованого німецькою федеральною компанією GIZ. Тож — співпраця продовжується.

Сьогодні наша бібліотека живе, розвивається та з надією дивиться в майбутнє. Сюди приходять чудові читачі, які прагнуть духовності, знань і самовдосконалення. А про духовність, мабуть, знають найбільше поети. Керівник літературної студії «Угольок» пані Людмила Некрасовська, яка є членом Національної спілки письменників України, Головою Дніпропетровської обласної організації Конгресу літераторів України, завжди приходить на свято не з порожніми руками, а найголовніше — з новими поезіями. От і цього разу в її виконанні звучало нове «послання» - «Бібліотекарям»:

 

В библиотеке тишина,

Но сколь кричащая она!

Там, в бесконечном мире книг,

Немало собрано интриг,

Загадок, радости, побед,

А с ними боли, крови, бед,

Всех человеческих страстей

И знаний всяческих мастей.

Не потеряться в мире том

Нам помогают день за днём,

Из года в год, из века в век

служители библиотек.

У этих фей особый труд:

В нём сласть чаруючих минут,

Когда мы с книгой тет-а-тет

Осмысливаем белый свет.

И этот труд необходим,

а потому спасибо им

За чтения волшебный миг,

за царство книг!

 

Чудовий вірш!

 Серед дарувальників і тих, хто вітав зі світом, була і заслужений педагог України Г. А. Панфілова. Вона прочитала свого улюбленого вірша Олексадра Тараненка

 

РОЗМОВА З ОЛЕКСАНДРОМ ПОЛЕМ

 Народному художнику України

В. П. НЕБОЖЕНКУ

 

Ще не відомо, як би склалась доля

Мойого краю в світу на виду,

Коли б не подвиг Олександра Поля,

Що Криворізьку розбудив руду.

Із першої відкритої копальні,

з легкої доброчинної руки -

зросли в степах міста індустріальні

і заводські покликали гудки.

Придумать важко вищу нагороду

Було колись, хоч як би не мудрив –

Щоб знаменитий скульптор із народу

Дворянський образ одухотворив.

Стоїть, зопершись на червону брилу,

шукач скарбів, гірничий інженер,

чию рушійну, будівничу силу

ми відчуваєм всюди й дотепер.

І саме тут проходить осіяння

Хто відвернув од нас лиху юдоль.

Через віки ідем на покаяння –

Низький уклін Вам, Ваша Світлість, Поль!

Життя підносить мудрості уроки,

Зневажити які – великий гріх,

В своїй Вітчизні є таки пророки!

Жаль – пізно ми оцінюємо їх.

 

Поетичні рядки плавно перетікали в музичні вітання, які на святі звучали у виконанні Антоніни Дибріної, Інги Піскунової, Михайла Зєнкіна. Дякуємо колегам за чудові миті дотику до пісенного мистецтва.

 Книга здавна — одне з основних засобів матеріалізації людської думки, закріплення і поширення знань, які людство безперервно видобуває, невичерпна скарбниця безсмертних придбань колективного розуму людства і плідне джерело народження нових ідей.

Життя книги серед людей і для людей нескінченно різноманітне за своїми формами і проявами.

Книги - це суспільство. Хороша книга, як хороше товариство, просвіщає і облагороджує почуття і звичаї. Там, де є книга, людина вже не залишається наодинці з самим собою, в чотирьох стінах свого кругозору, він долучається до всіх звершень минулого і сьогодення.

І будем пам’ятати слова з „Повісті минулих літ”, що книги – плоди мудрості, джерело мудрості, світло мудрості.

 Ми дякуємо всім за увагу до книги, участь у житті нашої бібліотеки, за величезну підтримку читацького інтересу. Завжди раді бачити Вас у нас у гостях.

Хай нам всім щастить! До нових зустрічей!

 

Відділ громадської інформації НТБ

НТУ «Дніпровська політехніка»