Вчимось розпізнавати знаки маркування та обирати найкращу для здоров’я та довкілля продукцію

Попит на продукцію, що відповідає екологічним вимогам, зростає як у всьому світі, так і в Україні. Споживачі частіше обирають товари та послуги з покращеними характеристиками щодо впливу на довкілля та здоров’я людини. В Україні   наявність знаків екологічного маркування все більше відіграє важливу роль у рішенні придбати товар, на це звертають увагу вже не менш як  40% споживачів.

Поширення та підтримка програм з екологічної сертифікації та маркування на державному та міжнародному рівнях також спонукають бізнес вдаватися до екологічно інноваційних та прогресивних методів і технологій. Право на застосування екомаркування мають такі продукція чи послуги, які чинять менший негативний вплив серед аналогів на ринку. Пропонуючи товар, що знижує вплив на довкілля, можна також створити нову ринкову нішу чи закріпити за компанією позитивний імідж. Все це надає конкурентні переваги на ринку та є важливою частиною соціальної корпоративної відповідальності бізнесу.

Знаки маркування є джерелом інформації для споживача, що вказує на безпеку, поліпшені якісні, екологічні чи інші характеристики продуктів, товарів, виробів, а іноді – послуг. Для того, щоб споживати з турботою про власне здоров’я та довкілля, слід розуміти їх значення та уважно вивчати маркування продукції, яку ви плануєте придбати.

Знаки, що мають інформаційний характер і вказують на певну екологічну характеристику продукції:

Знак у вигляді трикутника з трьох стрілок, що означають замкнутий цикл (виробництво – застосування – утилізація), вказує, що це пакування придатне для подальшої переробки. Усередині трикутника можуть бути одна або дві цифри, які вказують на тип пакувального матеріалу: 1-19 – пластик, 20-39 – папір та картон, 40-49 – метал, 50-59 – деревина, 60-69 – тканини й текстиль, 70-79 – скло.

Цей знак означає, що пакувальний матеріал вироблений з повторно переробленої сировини або містить частку повторно переробленого матеріалу.

Знак «викидай окремо». Розподіл пакування: картон слід викинути до макулатури (бо це папір), а пластиковий (поліетилен -PE) мішок повинен потрапити до пластику.

Екологічний знак придатності до рециклювання.

Знак «біорозкладне пакування» – знак, призначений для пакування, що розкладаються і не виділяють шкідливих речовин.

Інформація про натуральність продукції (сировини) органічного походження, вирощеної без застосування хімікатів, виробленої без барвників і штучних харчових добавок.

Цей знак є декларацією виробника, його застосування не вимагає обов’язкового проведення випробувань та оцінки продукції на вміст ГМО органом з оцінки відповідності. Ставити маркування про наявність чи відсутність ГМО зобов’язує виробника Закон України «Про безпечність та якість харчових продуктів».

«Євро-листок» – єдиний знак Європейського Союзу, який використовується для позначення упаковки органічних харчових продуктів, вирощених без хімічних добрив.

Знаки екологічного маркування І типу згідно ISO 14024, що зустрічаються в маркуванні продукції, представленої на українському ринку:

Європейське екологічне  маркування European Ecolabel, використовується на добровільній основі, було введене в 1992 році для підтримки зусиль компаній по виведенню на ринок більш екологічних продуктів та послуг. Критерії визначення екологічності в European Ecolabel дуже жорсткі, характеристики продукту вимірюються й аналізуються на предмет дії на довкілля впродовж усього його життєвого циклу, включаючи отримання  сировини на перед виробничому етапі, виробництво, збут і утилізацію продукту. Знак European Ecolabel – маркування, якому споживачі дійсно можуть довіряти, – отримують тільки ті продукти, які повністю відповідають цим жорстким екологічним стандартам.

Український знак екологічного маркування («Зелений журавлик») Продукція позначена цим знаком має поліпшені показники безпеки та екологічні характеристики, у порівнянні з продукцією, що відповідає загальнообов’язковим державним нормам безпеки відносно впливів на стан довкілля та здоров’я людини.

Цей знак підтверджує, що продукція пройшла незалежну експертну оцінку дотримання вимог екологічних стандартів на усіх етапах життєвого циклу: від сировини до готового товару чи виробу, і навіть його споживчої тари чи пакування.

Знак «Зелений журавлик» можна побачити на пакуванні, етикетці різноманітних продуктів, товарів, виробів, а також рекламних матеріалах та інформаційних носіях.
Під знаком розташовується код екологічного стандарту на відповідність якому пройшла сертифікацію маркована ним продукція.

Знак Miljomerket або «Білий лебідь» – позначає відповідність товару жорстким скандинавським екологічним нормативам. Побачивши на пакуванні значок з голубом, ви можете бути впевнені, що отримали продукт, який не містить шкідливих людині та природі речовин, легко утилізуються.

The Blue Angel (Der Blaue Engel) – найстарший знак, який підтверджує екологічну безпеку. Це символ захисту довкілля. Він гарантує, що товари: зроблені за допомогою засобів, нешкідливих для довкілля; були перевірені на шкідливі речовини, такі як формальдегіди і розчинники; безпечні для використання в будинках та в офісах; не загрожують здоров’ю людей.

Все більш на українському ринку набувають популярності органічні продукти. З року в рік кількість продуктів органічного вітчизняного виробництва зростає. Тому при виборі продукції потрібно частіше звертати увагу на значення символів, індексів та інших позначень на пакуванні продукту. Адже маркування – це мова спілкування між виробником та покупцем.


Внаслідок своєї неуважності Ви можете втратити не тільки гроші, а й своє здоров’я. Захистіть себе від неякісної продукції, здатної зашкодити здоров’ю та навколишньому середовищу, навчіться розпізнавати та розуміти правильність маркування!

За матеріалами з відкритих джерел

Вас може так само зацікавити

Із забуття – в безсмертя Art

Із забуття – в безсмертя

Голокост – біль втрачених поколінь Art

Голокост – біль втрачених поколінь

З Різдвом Христовим! Art

З Різдвом Христовим!

З новим роком! Art

З новим роком!