Всесвітній день письменника

Щорічно 3 березня в усіх країнах відзначається Всесвітній день письменника – професійне свято літераторів (World Day of the writer). Повна назва цього свята – Всесвітній день миру для письменника. 

За народними традиціями у цей день пекли вівсяне печиво – вівсяники – та очікували пташку вівсянку, приліт якої наближав теплі весняні дні.

Це свято відзначається не лише письменниками, а вважається професійним святом усіх представників «четвертої влади». В урочистостях беруть участь літературні асоціації та об’єднання, редактори, коректори, критики, культурологи, журналісти, викладачі, студенти та випускники філологічних навчальних закладів, любителі читання. 

Крім того, часто до цього дня прилучені церемонії вручення різних літературних премій і вшанування літературних діячів, які найбільш відзначилися.

Наприклад, Комітет Національної премії України імені Тараса Шевченка на премію 2021 року лише визначився з кандидатурами. Повідомляється, що вручення дипломів і почесних знаків лавреатам заплановано на 9 березня, у день народження Тараса Шевченка. Натомість, лавреати 2020 року давно відомі.

Уномінації «Література» Національної премії України імені Тараса Шевченка-2020 – двоє переможців. Ними стали: Маріанна Кіяновська з книгою поезій «Бабин Яр. Голосами» і Тарас Прохасько зі збіркою есеїв «Так, але…».

«Вірші Маріанни Кіяновської  – це своєрідні монологи жертв трагедії в Бабиному Яру або її свідків, глибоко психологічні та складні змістовно. До сприйняття цих творів потрібно бути готовими – емоційно та інформаційно. У книзі використані, зокрема, ескізи Ади Рибачук і Володимира Мельниченка для проєкту пам’ятника жертвам Бабиного Яру. 

Книжка есеїв Тараса Прохаська є зразком дуже індивідуального письма, яке розповідає про материк традиційної галицької української культури довоєнного і міжвоєнного часу. Він звертає увагу на дрібні речі, які характеризують наше сприйняття і традиції, яку ми, значною мірою, втрачаємо. Письменник з любов’ю і трепетом описує Карпати і Західну Україну», – розповіла Тамара Гундорова, заступниця голови Комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка.

У номінації «Публіцистика, журналістика» лавреаткою стала воєнна кореспондентка Євгенія Подобна з книгою «Дівчата зрізають коси». Це спогади 25 жінок-учасниць російсько-української війни, які воювали у складі Збройних сил України та добровольчих батальйонів.

«Це неймовірно цікава книжка і з точки зору якісної журналістської роботи як інтерв’юера, і документальної фотографії. Ця праця дуже цінна тим, що робить видимим невидиме. Тривалий час робота жінок у зоні АТО/ООС залишалася невидимою – вони не мали права обіймати бойові посади, доки Міноборони дало таку можливість. Праця Євгенії Подобної наводить фокус на ці історії» – розповіла Ірина Славінська, членкиня Комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка.

Тож сердечно вітаємо знаних письменників, молодих авторів, а також – усіх, хто мріє стати письменником, і вже зараз робить свої перші кроки. 

 За матеріалами з відкритих джерел

Вас може так само зацікавити

Павло Платонович Чубинський Art

Павло Платонович Чубинський

Таємниці степових археологічних культур Art

Таємниці степових археологічних культур

Азербайджан – один зі світових центрів мультикультуралізму. Етнічна та релігійна різноманітність в Азербайджані Art

Азербайджан – один зі світових центрів мультикультуралізму. Етнічна та релігійна різноманітність в Азербайджані

Нові автореферати дисертацій Art

Нові автореферати дисертацій