Вшанування пам’яті та сучасні українські реалії

300 років від дня народження Григорія СКОВОРОДИ

Святкування 300-річчя Григорія Сковороди – одна з ключових культурно-мистецьких подій 2022 року. Міністерство культури та інформаційної політики України сприяло тому, що дата ювілею відомого українця увійшла до переліку ювілейних дат ЮНЕСКО 2022 року. Планувалось безліч культурних заходів до цієї дати. Але не так сталося, як гадалося… Підступний ворог, що вдерся  на територію нашої країни, у ніч проти 7 травня 2022 року прямим влучанням ракети знищив одну із пам’яток першочергового значення – Національний літературно-меморіальний музей, присвячений життю та творчості Григорія Сковороди, який знаходиться в селі Сковородинівка Золочівської селищної громади Богодухівського району Харківської області.

Будинок, у якому останні роки жив філософ, належав поміщикам   Ковалинським. В ньому і помер 9 листопада 1794 року Григорій Савич. Його поховали неподалік. Садиба Ковалинських, а  також прилегла територія, оголошені заповідником, загальна площа – 22 га. До його складу входять: будинок (реставрований 1972 року), у якому розташований музей Г. Сковороди; ставок, сад і парк, що прилягають до будинку. На березі ставка зберігся стовбур багатолітнього дуба, в затінку якого любив працювати і відпочивати Г. Сковорода. На могилі споруджено пам’ятник  Музей є місцем проведення наукових конференцій, присвячених видатному українському філософу.

Ракета влучила під дах музею, внаслідок чого той загорів. Вогонь охопив усі приміщення. Повністю знищено дах, віконні та дверні рами, почорніли стіни. Згоріли речі, які не встигли вивезти з музею. Але найцінніші експонати були заздалегідь евакуйовані.

Вперше ідею створення в Пан-Іванівці (тепер Сковородинівці) музею Г. С. Сковороди висловив академік Дмитро Багалій у доповіді на засіданні Наукового комітету Головпрофосвіти УСРР 10 лютого 1922 року.

1962 року в приміщенні будинку, де жив Сковорода, на громадських засадах відкрито його музей. У 1972 році (до 250 річниці від дня народження філософа) музей був переведений на державне утримання.

18 червня 2008 року указом президента України музей отримав статус національного. Відтоді він має назву «Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди».

1 грудня 2017 року у музеї з нагоди 295 річниці від дня народження Григорія Сковороди відбулась урочиста церемонія з підняття прапорів країн Європи (Італії, Австрії, Польщі, Угорщини, Словаччини та Німеччини), в яких він побував. Також в Арткоморі на території музею було відкрито виставку робіт групи харківських художників з творчого об’єднання «Буріме», присвячену образу українського філософа.

У межах державної програми «Велика реставрація» було передбачено проведення комплексу відновлювальних робіт, зокрема для збереження дуба Сковороди, контори управителя та комори. На території планували встановити фонтан «Нерівна всім рівність» за малюнком Григорія Сковороди, який мав відтворити одну з концепцій філософа. Скульптор Михайло Рева закінчив виготовлення останньої посудини для фонтану, присвяченої 300-річчю філософа. Про це скульптор 19 лютого повідомив на своїй сторінці у Facebook.

Попри війну в Україні на державному рівні відзначатимуть 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди. Таке рішення ухвалив Кабінет Міністрів під час засідання 12 жовтня, повідомили на сайті Мінкульту. В органах державної влади та місцевого самоврядування, в закладах освіти, культури, наукових установах, музеях України відбудеться низка заходів, зокрема урочистості, тематичні виставки, круглі столи, бесіди, семінари, літературні читання, екскурсії. Вони будуть присвячені творчій та культурно-громадській діяльності відомого українця. 

«Сьогодні дуже важливо продовжувати життя та популяризацію нашої культури, проти якої воює ворог. Варварське знищення Національного музею Григорія Сковороди у селі Сковородинівка на Харківщині й іншої культурної спадщини – тому підтвердження. Це свідомі злочини російських загарбників, бо ворог намагається стерти нашу ідентичність. Григорій Сковорода – один з найяскравіших українців. Заради нашого майбутнього маємо популяризувати спадщину видатного письменника та громадського діяча й тримати стрій, наближаючи перемогу України»,– зазначив Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики.

Нині тривають переговори із благодійними фондами, громадськими організаціями щодо коштів для створення проєктної документації та реставрації приміщення. Міністерство культури України та Харківська обласна військова адміністрація створили спеціальний фонд для відновлення національного музею. За словами міністра культури Олександра Ткаченка, до його наповнення долучають не тільки державу, а й благодійників та міжнародних донорів. До відбудови музею Григорія Сковороди вже долучилося ЮНЕСКО. ООН оголосила збір коштів на реставрацію музею у Сковородинівці. Тривають переговори з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Бельгією, Іта­лією, Норвегією про допомогу з відновленням будівлі.

Укрпошта випустила новий поштовий блок до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди. Про це компанія повідомила на своїй сторінці у Facebook. 

Завдяки продажу марок Укрпошта планує зібрати 7,5 млн грн на відновлення Національного літературно-меморіального музею імені Григорія Сковороди. 

Поштовий блок складається з двох марок. На одній зображений малюнок Сковороди – фонтан, що символізує концепцію філософа про «нерівну рівність». Зображення цього фонтану є також на сучасних банкнотах номіналом 500 гривень. А раніше цей малюнок був нанесений на 500-гривневі банкноти УНР, що були в обігу в 1918-1920 роках. На другій марці блоку зображений сам  Григорій Сковорода у повний зріст.

Ескіз марки створили Сергій Харук і Олександр Харук.

За матеріалами з відкритих джерел

Вас може так само зацікавити

Презентація книги Миколи Чабана «На терезах вічності» Art

Презентація книги Миколи Чабана «На терезах вічності»

Шановні студенти! Art

Шановні студенти!

Дебют Івенту, або Запрошуємо до… Art

Дебют Івенту, або Запрошуємо до…

Поет – це спосіб життя Art

Поет – це спосіб життя