1 квітня – Міжнародний День птахів (День зустрічі птахів) (International Birds Day)

Міжнародний день птахів проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» і не випадково його відзначають саме у квітні. 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів – це не лише річниця Конвенції, а й час повернення пернатих з вирію. Вперше цей день як масове дитяче свято стали проводити в Сполучених Штатах Америки. Організатором був вчитель з містечка в штаті Пенсільванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбурзька телеграфна хроніка», що почала популяризацію Дня птахів.

Мета цієї акції – звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.

Птахи живуть на планеті понад 150 мільйонів років, немає на Землі такого куточка, де б їх не було. Природно при цьому, що їхній зовнішній вигляд є досить різноманітним і способи життя відрізняються.

Неоціненну користь приносять птахи людині. Вчені підрахували, що на ділянці  площею 1 км2 птахи знищують не менше ніж 25 кг комах. До того ж вони є досить спритними та діяльними. Пара синиць може «обробити» за день близько 40 яблунь, збираючи з них шкідників. Але птахи знищують комах вибірково. Дятли зазвичай віддають перевагу короїдам, сіра мухоловка – летючим комахам, переважно мухам, іволга живиться в основному волохатою гусінню. Є також види, які не дуже вибагливі до їжі, з комахоїдних – це шпаки та воронові.

Птахи знищують не лише шкідливих комах, а й багато шкідливих гризунів, які часто завдають значних збитків урожаю сільськогосподарських культур. Варто зазначити, що сови та більшість денних хижих птахів з’їдають величезну кількість мишей-полівок та інших гризунів.

Птахи також сприяють поширенню дерев та кущів. Наприклад, сойка живиться не лише комахами та гризунами, восени вона збирає про запас жолуді, розносячи їх по лісу, ховаючи біля пнів, під листям та в інших місцях. Багато птахів (шпаки, дрозди, сірі куріпки, тетеруки) восени та взимку живляться переважно ягодами горобини, калини, терену, малини, бузини, насіння яких вони переносять на значні відстані.

Крім цього, птахи створюють необхідний ланцюг у ряді живих істот, забезпечують рівновагу в боротьбі за існування у тваринному світі.

Цікаві факти про птахів

Птахи населяють всі екосистеми земної кулі, включаючи внутрішні частини Антарктиди. Згідно з даними Міжнародного союзу орнітологів (орнітоло́гія (грец. ὄρνιθος — птах і λόγος — наука) — наука про птахів), на березень 2020 року науці відомо 10 770 видів, які зараз живуть на Землі, а також 158 видів, що вимерли. Приведемо кілька цікавих фактів про птахів.

1. Частота пульсу у птахів в спокійному стані становить приблизно 400 ударів за хвилину, в польоті кількість ударів може досягати 1100 ударів у хвилину.

2. Птахи не просто так літають клином, таким чином вони використовують закони аеродинаміки, щоб витрачати менше сил. Ось що про це писалося в журналі “Пробудись”:

Тепер дослідники мають докази, отримані завдяки спостереженням та досвіду, що такі птахи, як гуси та пелікани «літають клином, аби зменшити опір повітря і зберегти енергію під час довгих міграцій», говориться в лондонській газеті «Дейлі телеграф», яка помістила повідомлення з журналу «Природа» (англ.). Вчені з Державного центру наукових досліджень у містечку Вільє-ан-Буа (Франція) визначили співвідношення серцебиття восьми пеліканів, які летіли клином, і кількості «змахів їхніх крил та способу польоту». Виявилося, що, коли птахи летіли клином, їхнє серцебиття зменшувалось. До того ж вони махали крилами не так часто, як тоді, коли летіли самі, хоча швидкість була однаковою. Як говориться у повідомленні: «Змах крил птаха, що летить у клині, відбувається у ділянці висхідного потоку повітря, який створюють крила сусідів». Завдяки цьому рожеві пелікани зберігають до 20 відсотків більше енергії, ніж тоді коли летять самі.

3. Найбільшим птахом на землі є африканський страус вага якого досягає до 175 кг, а зріст до 2,7 метра. Страус не вміє літати, але якщо життю страуса загрожує серйозна небезпека, птах може розвинути швидкість до 70 км/год, рекорд 92 км/год. Очі страуса важать більше, ніж його головний мозок.

4. Найбільшим птахом, що літає є альбатрос, а точніше альбатрос королівський (Diomedea epomophora). Вага дорослого птаха може досягати 11 кілограмів, а розмах крил – 3.7 метра.

5. Папуги є довгожителями серед птахів. Дрібні види живуть в середньому 20 років, а великі доживають до 100 років.

6. Найпрудкішим в польоті є сокіл сапсан (Falco peregrinus Tunst) – в польоті він розвиває швидкість понад 322 км/год. Якщо ж говорити про п’ятірку лідерів, то вона виглядає так:

  • Сокіл Сапсан – 322 км / год
  • Беркут – 300 км / год
  • Колючкохвіст білогорлий – 170 км / год
  • Фрегат – 153 км / год
  • Шпорцевий гусак 142 км / год

7. Багатьом з нас відомий вислів «тіпун тобі на язик». Так кажуть, коли людина каже щось негарне, або пророкує щось недобре. Тіпун – це хвороба птахів, хрящуватий наріст на кінчику язика.

За матеріалами з відкритих джерел

Вас може так само зацікавити

Що читати в Міжнародний день щастя Art

Що читати в Міжнародний день щастя

Про авторське право і суміжні права Art

Про авторське право і суміжні права

УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНІСТЬ: ВИТОКИ, ЕТАПИ  СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ Art

УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНІСТЬ: ВИТОКИ, ЕТАПИ  СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ

Презентація нового видання Галини Алексєєвої «Тіні минулого століття. Із щоденника Валі Терпигорєвої» Art

Презентація нового видання Галини Алексєєвої «Тіні минулого століття. Із щоденника Валі Терпигорєвої»