1 квітня виповнюється 215 років від дня народження Миколи ГОГОЛЯ
01.04.2024Чим цікава вулиця Гоголя в Дніпрі
Який стосунок одна з найстаріших вулиць міста має до торгівлі, чому за часів Катеринослава називалася Волоською та як отримала свою нинішнє назву, розповів науковий співробітник Музею історії Дніпра, доцент Дніпровського національного університету Олег Репан.
Перша ярмаркова площа міста
На розі сучасних вулиці Гоголя та проспекту Дмитра Яворницького була перша ярмаркова площа Катеринослава. Вона виникла природньо: тут був найкращий підйом з низу колишньої Половиці, з центру сучасного міста, на горішню частину, каже Олег Репан.
Саме тут до 1830-х років розташовувалися ярмаркові ряди.
«Місто побудувало невисокі тимчасові, як тоді говорили, балагани, щоб людям було де торгувати. Сама вулиця Гоголя починає забудовуватися в 1820-х роках. Вона не була такою популярною, як Новодворянська (сучасна вулиця Вернадського – ред.). Якщо уявимо собі, що з Вернадського відкривалася надзвичайно красива панорама на Дніпро, то з Гоголя панорама була на довгий байрак, який в ХІХ столітті називався Жандармською балкою», – розповів історик.
Унікальна стара назва – Волоська: звідки вона
Назва цієї вулиці була унікальна для Катеринослава, продовжує він, – Волоська. Чому? Річ у тім, що це був шлях на Волоське – село з цікавою історією, яке існує досі.
«Це село виникає у 1770 році, коли запорозькі козаки відбили у кримських татар ясир. І в цьому ясирі були волохи, інакше сказати – румуни і євреї. Волохам було запропоновано селитися там, де вони захочуть. І так виникає село Волоське, де волоською мовою говорили ще до середини ХХ століття. Дніпровський краєзнавець Микола Чабан фіксував і пісні волоські, і певні приказки – збереглися в пам’яті старших людей», – розказав історик.
Чому – Гоголя. «Мандрівний» бюст Миколи Васильовича
За словами Олега Репана, зовнішній вигляд колишньої вулиці Волоської й досі свідчить про її вік й «аристократичне» походження. Не так часто вулиці мають бульвари. А вона – має. Дерева на ньому спершу були висаджені приватною особою, а вже далі ними опікувалася місцева влада.
Чому вулиця отримала назву Гоголя? Доволі випадково, пояснює історик. 1909 року, коли святкували сторічний ювілей письменника, міська дума вирішила назвати цю вулицю на честь нього.
Бюст же Гоголя спершу встановили біля комерційного училища (сучасної обласної ради). Потім його перенесли на ріг вулиць Гоголя й Шевченка, а вже потім – на нинішнє місце.
За матеріалами https://suspilne.media/