25 лютого – день народження Лесі УКРАЇНКИ

Єдиний відомий оригінал фотопортрета Лесі Українки, зроблений у Чернівцях

Світлину виготовили 1901 р. у «Фотографічно-артистичному ательє» Яна Кржановського на вулиці Панській, 16 (тепер вул. О. Кобилянської на розі з вул. А. Кохановського). Унікальність світлини полягає передусім у її автентичності – це справжня, оригінальна світлина розміром 10,8х6,4 см, а не пізніша копія чи передрук, а також в авторській присвяті на звороті – Леся Українка подарувала фото своїй подрузі, письменниці Ользі Кобилянській, про це пише ІА АСС з посиланням на ФБ-сторінку «Дім Франка – Franko House». Ця раніше невідома присвята містить не лише «зашифроване» дружнє звернення до адресатки («Комусь від когось на спомин «літа на Буковині» 1901 р.»), точне означення дати й місця (Чернівці, 30 VІІ 1901), а також авторський афоризм Лесі Українки: «Цвіт папороті можна дістати, тілько переживши найстрашнішу ніч».

Зараз фото знаходиться у фондах Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка і вперше публічно експонується з нагоди 150-літнього ювілею поетеси і драматургині. Раніше цей фоторигінал та автограф на його звороті не був відомий дослідникам-лесезнавцям і вперше введений в науковий обіг саме під час виставки однієї світлини в Домі Франка. Світлина була закуплена для фондів Музею ще 2001 р., проте тільки тепер отримала фахову наукову атрибуцію завдяки експертизі Тамари Скрипки – відомої дослідниці іконографії та біографії Лесі Українки та родини Косачів загалом, головної хранительки фондів Архіву-музею УВАН у США, члену-кореспондент УВАН.

Особливе значення цієї світлини полягає також у тому, що вона точно передає «властивий вираз» 30-літньої Лесі Українки, тож саме тому фото найбільше імпонувало самій письменниці та її рідним, на відміну від більшості інших її портретів.

Про це свідчив, зокрема, чоловік поетеси, фольклорист Климент Квітка, у спогадах «На роковини смерті Лесі Українки»: «Разом з публікацією сих відомостей маю подати до одного з ілюстрованих часописів фотографічну карточку, зняту 1901 року в Чернівцях. Скромний вираз на тій карточці без порівняння ближчий до властивого Лесі виразу. Можу засвідчити, що й сама Леся находила сей знімок подібнішим, хоча находила, що на ньому вираз занадто вже смиренний: «Baranek Boży», – казала вона, жартуючи про тую карточку».

Джерело: https://acc.cv.ua/news/chernivtsi/ediniy-vidomiy-original-fotoportreta-lesi-ukrayinki-zrobleniy-u-chernivcyah-69603.

До дня народження Лесі УКРАЇНКИ

Як дитиною, бувало,
Упаду собі на лихо,
То хоч в серце біль доходив,
Я собі вставала тихо.

«Що, болить?» – мене питали,
Але я не признавалась –
Я була малою горда, –
Щоб не плакать, я сміялась.

А тепер, коли для мене
Жартом злим кінчиться драма
І от-от зірватись має
Гостра, злобна епіграма, –

Безпощадній зброї сміху
Я боюся піддаватись,
І, забувши давню гордість,
Плачу я, щоб не сміятись.      2.02.1897

Вас може так само зацікавити

160 років від дня народження українського письменника Михайла Коцюбинського Art

160 років від дня народження українського письменника Михайла Коцюбинського

1 жовтня, у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці святкують День захисників та захисниць України, а також День українського козацтва. Art

1 жовтня, у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці святкують День захисників та захисниць України, а також День українського козацтва.

Лоцмани Дніпрових порогів Art

Лоцмани Дніпрових порогів

День пам’яті захисників України Art

День пам’яті захисників України