Будує мости і відкриває світи…

23 квітня – Всесвітній день книги і авторського права

Книга – це джерело освіти, знання і якщо збагачення,
то збагачення культурного і душевного.
Рильський М.

Сьогодні, коли без Інтернету та цифрових технологій важко уявити собі життя та роботу, здається, що книга відступає на другий план. Але це зовсім не так.
Книга була і залишається незамінним супутником людини, її мовчазним радником, всезнаючим помічником, невичерпним джерелом мудрості.

Ідея проведення цього свята належала Міжнародній Асоціації Книговидавців й була запропонована на розгляд ЮНЕСКО.

День 23 квітня був обраний завдяки традиції святкування Дня книги у Каталонії, де дарували троянду за кожну куплену книжку. І для світової літератури цей день є символічним. Цього дня померли такі літературні велетні, як Мігель де Сервантес Сааведра, Вільям Шекспір, Інка Гарсіласо де Ла Вега, Михайло Коцюбинський, а народилися Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник.

Тому цілком природно, що Генеральна конференція ЮНЕСКО, яка проходила 1995 року у Парижі, вирішила віддати данину поваги книгам і авторам, закликаючи усіх, особливо молодь, знаходити задоволення в читанні і поважати незамінний внесок тих, хто сприяв соціальному і культурному прогресу людства. Тоді й були засновані Всесвітній день книги і авторського права і Премія ЮНЕСКО за популяризацію ідеалів терпимості у дитячій і юнацькій літературі. Нині цей день святкують у 190 країнах світу.

Починаючи з 1996 року Всесвітній день книги та авторського права відзначають щорічно. Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження», День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності.

Щороку 23 квітня у всьому світі проводять святкування, мета яких – визнати чарівну силу книг, що є зв’язком між минулим і майбутнім, мостом між поколіннями та культурами. З цієї нагоди ЮНЕСКО та міжнародні організації, які представляють три основні галузі книжкової індустрії – видавців, книгорозповсюджувачів та бібліотеки, вибирають місто яке стає Світовою книжковою столицею, щоб упродовж наступного року підтримувати своїми власними ініціативами імпульс святкування Дня книги аж до 23 квітня наступного року. Головне святкування відбувається щорічно в штаб-квартирі ЮНЕСКО. Туди запрошують продавців книг, видавничі компанії та митців, щоб поділитися своєю пристрастю до книг та читання, проводячи практичні семінари для молоді з типографії, ілюстрування, книгопереплетення, книгодрукуванння.

Своїм святом цей день вважають автори, видавці, вчителі, бібліотекарі та всі, хто причетний до книжкової справи. Усюди організовуються цікаві акції, книжкові ярмарки, виставки, презентації, голосні читання, зустрічі з письменниками, автограф-сесії тощо. Традиція святкування народилася в іспанській Каталонії, де вже понад 80 років люди в день святого Георгія дарують червоні троянди і книжки тим, кого люблять: троянди символізують кров, пролиту Георгієм – покровителем Каталонії – у битві з драконом, а книги нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року – день смерті видатного
іспанця Мігеля де Сервантеса Сааведри, автора безсмертної літературної перлини «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот з Ламанчі».

З нагоди смерті Міґеля де Сервантеса по світу, а найбільше, звісно, в Іспанії, влаштовують різноманітні літературно-книжкові заходи. Одна з таких подій – дводенний марафон читання (readathon) найвідомішого твору іспанського письменника – роману «Премудрий Гідальго Дон Кіхот з Ламанчі».

Крім того, саме 23 квітня, у день смерті письменника, з 1976 року відбувається нагородження переможців Премії Міґеля де Сервантеса. Кандидатами на премію є письменники з іспаномовних країн. Премією відзначають за загальні творчі досягнення, а не за конкретну книжку. На сьогодні це одна з найпрестижніших та найдорожчих премій серед іспаномовної літератури. Серед відомих українському читачеві переможців –
Хорхе Луїс Борхес та Маріо Варґас Льйоса.

Щодо авторського права – це один із засобів охорони інтелектуальної власності людини, набір прав, наданих авторам оригінальних творів. Інтелектуальна власність охоплює всі творіння людського розуму. Великий Мікеланджело писав: «Людина малює головою, а не руками». Авторське право захищає не ідеї або факти, а спосіб їх вираження: письмові, музичні, живописні, драматичні, хореографічні твори, фільми та мультимедійні продукти, комп’ютерні програми. Знаком того, що той чи інший оригінальний твір охороняється авторським правом, служить символ ©. За ним, зазвичай, вказується ім’я власника авторського права та рік створення твору.

Першим нормативним актом авторського права вважається «Статут королеви Анни», прийнятий в Англії у 1709 році. А в 1967 р. в Стокгольмі була підписана Конвенція про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності – спеціалізованої агенції Організації Об’єднаних Націй. Її мета – розвиток збалансованої та загальнодоступної міжнародної системи охорони інтелектуальної власності. З прийняттям Верховною Радою України Закону № 3792-XII «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року у нашій країні було створено авторське правове поле, яке весь час удосконалюється і стає ближчим до міжнародних норм.

З 2001 року за ініціативи мадридських книговидавців ЮНЕСКО проводить щорічний відбір Світової столиці книги. У відбірковий комітет входять представники ЮНЕСКО та трьох міжнародних професійних книговидавничих організацій – Міжнародного союзу видавців, Міжнародної федерації книгопродавців та Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ.

Звання Світової столиці книги присвоюється строком на один рік і набирає чинності 23 квітня, в день святкування Всесвітнього дня книги та авторського права. Присвоєння цього звання є свідченням співпраці між основними партнерами у книговидавничій справі, бажання міст сприяти розвитку книговидавничої справи і читання. Книжковою столицею світу 2020 року стане столиця Малайзії Куала-Лумпур.

Зазначається, що це місто було обране через великий акцент на розвитку освіченого суспільства та доступному читанні для всіх верств населення міста. Основний лозунг кампанії – «KL Baca – турбота через читання».

Програма фокусуватиметься на чотирьох темах: читання у всіх його формах, розвиток інфраструктури книжкової індустрії, інклюзія та цифрова доступність і становлення дітей через читання. З-поміж різноманітних подій та заходів, планується спорудження книжкового міста (The Kota Buku Complex), покращення цифрових послуг та доступності Національної бібліотеки Малайзії для людей з обмеженими можливостями, а також нові цифрові послуги для 12 бібліотек у бідних районах Куала-Лумпура. Книжковою столицею місто офіційно стане 23 квітня 2020 року, у Всесвітній день книги та авторського права. Куала-Лумпур стане 20-ю книжковою столицею світу. Перед ним цей статус отримували: Шарджа, ОАЕ (2019), Афіни, Греція (2018), Конакрі, Гвінея (2017), Вроцлав, Польща (2016), Інчхон, Південна Корея (2015), Порт-Гаркорт, Нігерія (2014), Бангкок, Таїланд (2013), Єреван, Вірменія (2012), Буенос-Айрес, Аргентина (2011), Любляна, Словенія (2010), Бейрут, Ліван (2009), Амстердам, Нідерланди (2008), Богота, Колумбія (2007), Турин, Італія (2006), Монреаль, Канада (2005), Антверпен, Бельгія (2004), Нью-Делі, Індія (2003), Александрія, Єгипет (2002) та Мадрид, Іспанія (2001).

Міста, названі книжковою столицею світу, зобов’язані популяризувати книжки і читання та організовувати відповідні заходи протягом року.

Щиро вітаємо із Всесвітнім днем книги і авторського права всіх шанувальників книги, усіх, хто шанує й розвиває друковане слово! Бажаємо нових відкриттів, реалізації творчих задумів та натхнення! Нехай придбана нова книжка стане її власнику справжнім другом і порадником на довгі літа.

Вас може так само зацікавити

Азербайджан – один зі світових центрів мультикультуралізму. Етнічна та релігійна різноманітність в Азербайджані Art

Азербайджан – один зі світових центрів мультикультуралізму. Етнічна та релігійна різноманітність в Азербайджані

Нові автореферати дисертацій Art

Нові автореферати дисертацій

Всеукраїнський День бібліотек! Art

Всеукраїнський День бібліотек!

Архітектурний «батько» катеринославських театрів Art

Архітектурний «батько» катеринославських театрів