Ім’я в історії міста

Бувають люди, яких можна назвати творцями свого часу. Згадаємо поіменно тих, хто звеличували наше місто – письменників, архітекторів, музикантів, науковців, художників, які народилися у Катеринославі-Дніпропетровську, чиє життя та діяльність були пов’язані з нашим містом.

Ми, дніпряни, за правом пишаємось славетними земляками. Їхні імена навічно увійшли в історію міста. Збережемо пам’ять про великих митців.

Ім’я Андрія Яковича Фабра в історії Катеринослава пов’язане з серединою XIX століття, коли він протягом десятиріччя (1847-1857) обіймав посаду Катеринославського цивільного губернатора.

Що може зробити чиновник для міста та його мешканців, щоб його запам’ятали, та ще й згадували по-доброму? Фабру вдалося міцно з’єднати нагірну та прибережну частини Катеринослава – «зрізати гору», заснувати музей, посадити бульвар… Будемо пам’ятати, що історичний вигляд нашого міста склався завдяки зусиллям цієї чудової, але незаслужено забутої людини. Історія його життя не тільки цікава, а й повчальна для сучасних керівників міста.

«Козацький Батько» – так називали історика, археолога, етнографа, фольклориста, лексикографа, письменника, дослідника історії козаччини Дмитра Івановича Яворницького.

Лазарь Глоба, «Козак –садівник» – полковий осавул. Його ім’я відоме всім мешканцям міста. Але хто він і як жив знає далеко не кожен. З Глобою пов’язана історія Катеринослава, адже його сади (які він посадив за власні кошти) давно стали прекрасними парками нашого міста .

Писаржевський Лев Володимирович – один із найвідоміших учених кінця XIX-початку XX ст., основоположник цілої низки фундаментальних розділив сучасної хімії, талановитий організатор науки, педагог, ректор.

Поль Олександр Миколайович ще за життя мав велику кількість епітетів, з яких найбільш вражаючим був – «степовий (новоросійський) Колумб». Громадський і культурний діяч, підприємець, археолог, колекціонер, меценат. Він зробив значний внесок у перетворення Катеринославщини на провідний центр гірничодобувної і металургійної промисловості. Захоплювався збиранням предметів старовини, насамперед пов’язаних з історією Запорозького козацтва. Відкрив у Катеринославі приватний археологічний музей. Після смерті Поля колекція музею була передана до Катеринославського музею, заснованого у 1907 році на вшанування його пам’яті.

Олена Блаватська – релігійний філософ (теософія), письменниця, мандрівниця, окультист, митець, дослідник древніх учень, одна із засновниць теософічного товариства, релігієзнавець.

Іван Манжура – український поет, етнограф, фольклорист. Мандруючи українськими селами і містечками, збирав місцевий фольклор – пісні, перекази, прислів’я, казки, які виходили окремими збірками. Записав близько 900 українських пісень, серед яких колядки, щедрівки, духовні твори.

Павло Загребельний – письменник, автор багатьох романів («Диво», «Роксолана», «Європа 45» та інші). Навчався на філологічному факультеті у Дніпропетровському університеті. По його закінчені майже півтора десятиліття журналістської роботи в обласній газеті, яку поєднував з письменницькою працею.

Олесь Гончар – письменник, громадський діяч. Його твори видані майже 40 мовами світу.

Леонід Коган – скрипаль-віртуоз. Народився у Катеринославі. «Один із найчудовіших музикантів сучасності» – так назвала його закордонна преса.

Красносельський Олександр – значний внесок у формуванні архітектурного обличчя Катеринослава-Дніпропетровська (30 споруд у місті).

Макаров Олександр Максимович – видатний ракетобудівник, колишній директор «Південного машинобудівного заводу», двічі Герой соціалістичної праці. Зробив потужний внесок у становлення й розвиток виробництва ракетно-космічної техніки.

Михайло Кузьмич Янгель – конструктор ракетно-космічної техніки, академік АН України. Під його керівництвом розроблені ракети різного призначення.

Павло Нірінберг – заслужений архітектор України . За його проектами було збудовано чимало будинків у місті. Це і будівля цирку біля набережної Дніпра, будівля Дніпровської місцевої ради на пр. Д. Яворницького, 28-ти та 26-ти поверхові висотки на жилмасиві «Перемога» та багато інших споруд. П. Нірінберга називали «дніпропетровським Гауді».

Олександр Галіч (Гінзбург) – відомий бард, поет, драматург. Народився у Катеринославі.

Бородай Василь Захарович – скульптор, автор пам’ятників і монументів. Достатньо згадати монументальну скульптурну композицію засновникам Києва – Кию, його братам Щекові, Хориву та сестрі Либідь у Києві. Народився В. Бородай у Катеринославі.

Анатолій Михайлович Жежер – відомий майстер пензля. Його картини добре знають не тільки у Дніпрі, але й далеко за межами. Зробив помітний внесок у розвиток українського і світового мистецтва. Його роботи зберігаються у Дніпровському художньому музеї, історичному музеї ім. Д. Яворницького, музеї українського живопису, у приватних колекціях США, Угорщини, Канади, Австрії, Польщі)

Іван Сергійович Паторжинський – педагог, співак, виконавча майстерність якого належить до золотого фонду української культури. Хоч був Іван Сергійович вже відомим співаком і працював на київській сцені, та рідного міста не забував, не раз виступав у Дніпропетровському оперному театрі.

Вас може так само зацікавити

Творча зустріч з письменником-дніпрянином, відомим блогером, журналістом та політичним оглядачем Яном ВАЛЄТОВИМ Art

Творча зустріч з письменником-дніпрянином, відомим блогером, журналістом та політичним оглядачем Яном ВАЛЄТОВИМ

Увага! Карантин Art

Увага! Карантин

Вчимось розпізнавати знаки маркування та обирати найкращу для здоров’я та довкілля продукцію Art

Вчимось розпізнавати знаки маркування та обирати найкращу для здоров’я та довкілля продукцію

Міжнародний день дарування книг Art

Міжнародний день дарування книг