30 липня — Міжнародний день Дружби

30 липня відзначають одне з найважливіших свят усього людства — Міжнародний день дружби між державами, культурами та всіма людьми на Землі. У цей день варто наголосити на важливості дружби між народами світу, показати, що люди, їх погляди, переконання, культури хоч і дуже різні, проте рівні між собою та заслуговують на повагу. Терпимість до інших націй, прагнення до пізнання різноманітних культур сприяють збереженню миру на Землі, що так важливо для щасливого майбутнього нашої планети.

Дружба є найважливішим елементом як взаєморозуміння, так і гарних, добросусідських відносин.

Ідея святкувати Міжнародний день дружби виникла в організації ЮНЕСКО у 2011 році. Саме тоді Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію про його проведення. Це свято покликане зміцнити дружбу між народами світу та показати, що хоча культури та погляди у кожного різні, проте люди рівні між собою та заслуговують поваги. Як підкреслили у резолюції, дружба може надихнути на зусилля із забезпечення миру. Саме дружба дає можливість побудувати мости між суспільствами, які шанують культурну різноманітність.

Міжнародним днем дружби» в календарі стала дата 30 липня. Не дивлячись на те, що це здавалося б молоде свято в міжнародному календарі, воно має свою, неповторну історію. Спочатку подібну календарну подію як «День дружби», за даними проекту DilovaMova.com, було запропоновано ще в 1920 роках. Це зробила Американська Національна Асоціація вітальних листівок і така пропозиція мала дуже характерний комерційний підтекст. Популяризації цієї ідеї сприяв Джойс Холл, засновник Hallmark Cards (1930). Було запропоновано відзначати цей День 2 серпня. Причиною саме цієї дати послужило бажання кілька розбавити тривалий час між святами у своєму національному календарі. К 1940 рокам інтерес до подібного свята з боку Нового світу помітно зменшився, за те аналогічні ініціативи були підтримані в деяких країнах Азії, де були прийняті навіть на офіційному рівні. Нагадаємо, що в епоху новітньої історії, темі «Дружби» приділяється значна увага. Прикладом, вже знайомий всім «День дружби і єднання слов’ян», що відзначається 25 червня або «Міжнародний день друзів», який відзначається по всьому світу 9 червня, існує також і неофіційний «День завоювання друзів», що святкується 24 листопада. Ідея Всесвітнього Дня Дружби незалежно від раси, культури, кольору шкіри чи віросповідання, вперше була запропонована 20 липня 1958 го року доктором Артеміо Брачіо під час вечері з друзями в Пуерто Пінаско, Парагвай. Так було створено міжнародний рух «World Friendship Crusade» і дата 30 липня.

Міжнародний день дружби є особливо актуальним нині, коли поміж людей шириться насилля й недовіра. Людська дружба є найвищою формою суспільної солідарності, тобто добровільним зв’язком людей, вибірковим, заснованим на взаємній любові; щирим і міцним союзом, не зумовленим ані біологічно (як кревність), ані утилітарно. Люди, які раніше жили у мирі та злагоді, опиняються в умовах конфлікту зі своїми сусідами; люди, у яких нема жодного іншого вибору, аніж як жити поряд, віддаляються одне від одного все далі й далі. Але, якою б не була ворожнеча, якими б не були причини ненависті та збройного насилля, які б могутні сили за ними не стояли, людський дух може бути і має бути набагато сильнішим. Тому в ці важкі й непередбачувані часи вкрай важливо простягнути одне одному руки, аби не допустити виникнення конфліктів. З нагоди Міжнародного дня дружби, згадаймо, що поєднує нас незалежно від раси, релігії, статі, сексуальної орієнтації та кордонів. Розвиваймо солідарність, адже ми – єдина людська сім’я на нашій планеті. Про філософію і практику дружби можна прочитати, передусім, у «Нікомаховій етиці» Аристотеля (Книга восьма), у Цицерона – ці твори стали своєрідною «граматикою дружби» для європейської творчої культури. Писали про дружбу Данте, Монтень, Гельдерлін, Лессінґ, Ханна Арендт, Мартін Гайдеґер. Серед новітніх досліджень про феномен дружби – праця французького філософа (учня Гайдеґера) Франсуа Федьє «Голос друга», де зокрема йдеться про те, що «Дружба може явити себе як двері, прочинені в метафізичний досвід людини».

Дружба дійсно не має меж. Дружні людські взаємини виступають справжнім двигуном, зміцнення життєствердних ідей, обміну культурними традиціями і досягнень в ім’я миру та розвитку. У цей День ми приєднуємося до привітань на адресу всіх наших друзів! Бажаємо вам радості і міцної дружби! З Міжнародним днем дружби вас і ваших друзів!

 Цікаві факти про дружбу

1. Згідно із всесвітнім опитуванням, в якому взяли участь 10 тисяч осіб з 50 найбільших міст світу, найбільш дружнім містом є Сідней.

2. Вчені з університету Північної Кароліни провели дослідження, в ході якого було встановлено, що люди, які перебувають в хороших дружніх стосунках, менше хворіють і більше відчувають позитивних емоцій.

3. Тварини різних видів можуть добре ладити з людьми. Шимпанзе, коні, дельфіни та слони можуть підтримувати дружбу з людьми все життя.

4. У 2012 році в Лондоні були проведені дослідження, згідно з якими вчені з’ясували, що жінки більше потребують друзів, ніж чоловіки. Також після заміжжя вони втрачають частину друзів і можуть відчувати дискомфорт через брак спілкування.

5. Діти у віці 9 місяців починають налагоджувати дружні стосунки. У них встановлюється контакт з однолітками і дітьми інших вікових груп, з якими вони мають схожі інтереси і разом досліджують навколишній світ.

6. Згідно з опитуваннями, 90% користувачів у соціальних мережах впевнені, що дружба може існувати тільки в реальному житті.

Огляд підготовлено за матеріалами з відкритих джерел

Вас може так само зацікавити

Про авторське право і суміжні права Art

Про авторське право і суміжні права

Презентація нової книги Людмили Некрасовської «Красота нехоженых дорог» Art

Презентація нової книги Людмили Некрасовської «Красота нехоженых дорог»

Вітаємо Вас з днем Святого Миколая! Art

Вітаємо Вас з днем Святого Миколая!

Онлайн-бенефіс Раїси Панасівни Кириченко Art

Онлайн-бенефіс Раїси Панасівни Кириченко