9 листопада – Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва

Українська культура одна з небагатьох, яка змогла вистояти під могутнім натиском чужих агресивних впливів, зберегти свою самобутність, первозданну чистоту й незамуленість.

Свято засноване, щоб ушанувати професіоналів та аматорів, які займаються мистецтвом, підтримують народні традиції та популяризують українську культуру.

Цей день об’єднує всіх, хто не уявляє свого життя без музики, співу, живопису, театру, книги, народної творчості, хто веде просвітницьку роботу, працює в Будинках культури та клубних закладах, навчає мистецтву інших.

Прародителями української культури можна вважати культуру індоєвропейських предків слов’ян, слов’янські культурні джерела, культури Київської Русі – дохристиянську та християнську.

Без сумніву, культурний розвиток народів відбувається в процесі їх постійних взаємовідносин. Чим більше різних впливів акумулює в собі культура народу, тим більш культурним є цей народ.

Українська культура зайняла гідне місце в культурі світовій. Вона розвивалась у взаємовідносинах з культурами Сходу та Заходу,  в системі Польсько-литовської держави, українофобському «лоні» царської росії.

Наслідками цього стали, з одного боку система освіти побудована на західних зразках, з іншого – приниження української мови як «простонародної» і, в той же час, становлення ново української літератури, написаної саме цією народною мовою. І це потрібно розуміти не як парадокс історії, а як закономірність внутрішньої сили української культури, яка мала вагомий вплив на будівництво імперської культури, такі визначальні її напрямки, як література, живопис, наука та музика.

В той же час не можна применшувати вплив російської культури на українську.

Українська культура проникнута також козацьким нескореним національним духом свободи й вольності. Роль козацтва та Запорозької Січі в історії України унікальна та не має аналогів в історії інших народів. На певному етапі історичного буття України козацтво, яке виникло стихійно, взяло на себе найважливіші завдання, що стояли перед усією нацією, виступило провідною організуючою силою в їх здійсненні.

Народне мистецтво України  – це пласт української культури, пов’язаний з відтворенням світосприйняття українського народу, його психології, етичних настанов і естетичних прагнень, що охоплює всі види народної творчості, традиційно притаманні Україні: музику, танці, пісні, фольклор, декоративно-ужиткове мистецтво, що розвиваються, як єдиний комплекс, і органічно входять у життя народу протягом усієї його історії.

Вітаємо усіх, хто присвятив себе служінню мистецтву, хто дарує людям незабутні зустрічі з прекрасним! Бажаємо міцного здоров’я, нових творчих здобутків, професійних успіхів, невичерпної енергії, миру та добробуту!

Вас може так само зацікавити

Міжнародний день дарування книг Art

Міжнародний день дарування книг

Шевченківський березень Art

Шевченківський березень

Лоцмани Дніпрових порогів Art

Лоцмани Дніпрових порогів

Руйнування стереотипів про світ незрячих Art

Руйнування стереотипів про світ незрячих