Бібліотеки – міст крізь епохи і культури

Бібліотека. Таке знайоме і звичне з дитинства слово.

Людина здавна прагнула зберегти знання та інформацію для прийдешніх поколінь, використовуючи для цього череп’яні таблички, пергамент, папірус…

 А що ми знаємо про давні бібліотеки? Згадується одразу – Олександрійська, Пергамська та Ефеська. До уваги наших читачів одна із найбільших бібліотек прадавнього світу.

Під час відвідування Ефесу (поблизу турецького міста Ізмір) усі прагнуть якнайшвидше побачити саме її – славнозвісну бібліотеку Цельса.

До відвідування Ефесу мені було не знайоме ім`я Цельса. Виявилося, що ця древня римська бібліотека була побудована для Тиберія Юлія Цельса (римського проконсула, який мав всебічну освіту, був великим поціновувачем «сувоїв знань») його сином Тиберієм Юлієм Аквілою. Будівництво почалося у 114 році й було закінчено у 135 році (до речі, саркофаг з тілом Цельса розміщався у склепі під центральною частиною читальної зали).

 Посеред мертвого міста підіймається фасад колись величного храму науки й знань.

Це був дивовижний будинок, декорований зсередини й зовні. Красивий мають вигляд чотири жіночі статуї, які символізують Премудрість, Думка, Доброзичність і Пізнання.

(Це копії, а оригінали статей зберігає музей Ефесу у Відні, Австрія)

Це місто захоплює і дивує. Перебуваючи там, нібито переносишся з реального світу на століття назад. Дивує те, що будинку майже близько двох тисяч років, а більшість деталей оздоблення до теперішнього часу у задовільному стані… Кожний напис, кожен рельєф приховує історію давнього міста і самої бібліотеки.

Споглядання залишає сильне відчуття могутності та величі Давнього Риму.

 Бібліотека була однією з найбільших у всьому античному світі ( переважала ії лише Олександрійська). Колекція бібліотеки нараховувала понад 12000 сувоїв, які зберігалися у спеціальних комірках.

 У бібліотеці постійно збиралися видатні філософи, мислителі, медики, поети.

 Римська культура в ті часи переживала період розквіту.

 Але з занепадом Римської імперії бібліотечні зібрання розійшлися по церквах, приватних колекціях, частину вивезено до Константинополя (Стамбул).

Будинок не раз страждав від землетрусів. Перекриття та фасад були остаточно зруйновані у Середні віки.

Завдяки старанням австрійських учених фасад було відновлено, а усе, що мало історичну цінність, було перевезено до Відня до музею Ефеса.

Айя-Софія – колишній грецький патріарший православний собор, потім – мечеть часів османської імперії. У наші часи – музей, пам`ятник візантійського мистецтва. Відомий за назвами: Айя-Софія, Собор Святої Софії у Константинополі, Велика церква, Соборна церква Святої Софії, Собор Премудрості Божої.

Майже 1500 років собор вражає своєю архітектурою і розкішною мозаїкою.

Неймовірно – на стінах символи християнства (співіснують) поряд з арабською в’яззю, взаємно доповнюючи одне одного.

 У світі замало подібних історичних споруд, які зберегли своє розкішне вбрання, попри складні перипетії долі.

 Але ми говоримо про бібліотеку, яка була зібрана султаном Махмудом I. Вона розташована у правій частині першого поверху собору.

Бібліотека складається із читальної зали, сховища та відділена від основного храму сіткою із позолоченої бронзи. Подвійні двері прикрашені бронзовим плетінням із вкрапленням квітів та листя.

На дверних ручках вигравіюваний надпис: «Ya Fettax» – «Бог – відчиняє усі двері». Стіни читальної зали прикрашені чудовим кахлем і примхливим мереживом . Книжкові полиці були зроблені із рожевого дерева. Бібліотека мала понад 5000 тисяч книжок. У наші часи бібліотека порожня – книжки були вивезені до мечеті Сулеймана і зберігаються там під назвою «Спеціальна колекція Святої Софії». Упізнати в соборі приміщення бібліотеки легко – за неймовірно красивою ажурною граткою

Палац Топкапи – серце Стамбула. Приголомшливий палац, який був свідком підйому та падіння Османської імперії, був головною резиденцією османських султанів із 1465 по 1856 роки. Цей палац називають сховищем імператорської казни й бібліотеки Ендерун, відомій як «бібліотека султана Ахмеда III». Будинок бібліотеки знаходиться у третьому дворі палацового комплексу. Має форму грецького хреста з куполоподібною залою та трьома прямокутними павільйонами

Під час будівництва використовували лише білий мармур. У бібліотеці багато вікон, через те світло і приємно. Споруду оточують фонтани, сади. В середині оброблено різнокольоровою глазурованою керамічною плиткою зі складним орнаментом.

Бібліотека зберігає ранні рукописи Корану та рукопис, який є найбільш повним текстом Корану та також має найбільшу у світі колекцію ісламських текстів, що містить 21438 книжок, 18622 рукописів та 2816 рідкісних гравюр. Серед безцінних предметів, зібраних у бібліотеці – мапа світу Пірі Реїса 1513 року. Пірі Реїс був османським адміралом. Сьогодні він відомий завдяки своїм детальним мапам, які достеменно зображають основні міста та порти Середземномор’я.

Султанська бібліотека була призначена в першу чергу для потреб султана, навчання учнів палацової школи.

 Слід зазначити, що у наш час всі безцінні творіння, зібрані османськими султанами, були перенесені до мечеті Агас, яка знаходиться поруч з будинком бібліотеки. А в самій бібліотеці лише макети книг і манекени.

Музей турецького та ісламського мистецтва (Книги)

Про бібліотеки можна розповідати багато цікавого та захопливого, тому що історія будь-якої бібліотеки, це не лише книжкові фонди, а насамперед – історія людства.

Вас може так само зацікавити

Увага! Карантин Art

Увага! Карантин

Цікаві факти про життя і творчість Ганса Крістіана Андерсена Art

Цікаві факти про життя і творчість Ганса Крістіана Андерсена

Пекельний вогонь Чорнобиля Art

Пекельний вогонь Чорнобиля

Із забуття – в безсмертя Art

Із забуття – в безсмертя