День Соборності

Щороку 22 січня в Україні відзначають День Соборності й згадують дві рівнозначні за вагомістю події української історії:

  • IV Універсал Центральної Ради 22 січня 1918 року декларував незалежність України. УНР проголошувалася «самостійною, ні від кого не залежною, вільною суверенною державою українського народу»;
  • 22 січня 1919 року проголошення Акта Злуки Української народної республіки та Західноукраїнської народної республіки – в першу річницю проголошення незалежності УНР в Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори. На них проголосили Універсал Директорії Української Народної Республіки про об’єднання українських земель в одну державу.

Тоді українці вкотре довели, що спроможні об’єднатися попри всі складнощі та розділеність між кордонами тогочасних імперій.

Соборність, ідея єдностіце ключовий аспект усвідомлення українцями Наддніпрянщини та Наддністрянщини того, що вони мають спільну ідентичність, мову, культуру, історію та політичні традиції. Тоді наш народ зрозумів, що не зважаючи на те, під контролем яких держав ми перебуваємо та на яких територіях, ми є один народ – українці.

«Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина й Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили й за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка», – йдеться в Універсалі Директорії УНР від 22 січня 1919 року.

Іноді комусь може здатися, що Україна здобула незалежність лише в 1991 році. Але важливо розуміти, що Українська держава існувала ще за 73 роки до цього, коли було підписано IV Універсал. І не СРСР подарував нам державність, не він об’єднав Схід та Захід, а українці з власної волі об’єдналися ще в 1919 році.

Соборність невіддільна від державності, суверенітету й незалежності народу, які є фундаментом для побудови демократичної держави, запорукою виживання й існування нації.

Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. А нині вона є передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії. 

За матеріалами Український Інститут національної пам’яті

Вас може так само зацікавити

Школа «Амбасадорів громадського здоров’я» Art

Школа «Амбасадорів громадського здоров’я»

Жодного дня без рядка… Art

Жодного дня без рядка…

Конкурс на кращу назву та логотип Хабу Art

Конкурс на кращу назву та логотип Хабу

Микола Васильович Гоголь Art

Микола Васильович Гоголь