Микола ЧАБАН – Під сонцем Алупки

17 квітня у «CoLibry» науково-технічної бібліотеки НТУ «Дніпровська політехніка» відбулась надзвичайно приємна та цікава подія – презентація нової книги відомого публіциста, краєзнавця, заслуженого журналіста України, члена Національної спілки журналістів України, Національної спілки краєзнавців України, Національної спілки письменників України Миколи ЧАБАНА  – Під сонцем Алупки.

Видання побачило світ у дніпровському видавництві «ЛІРА» наприкінці 2023 року, має 240 сторінок тексту, який розповідає про малознані або зовсім невідомі періоди дореволюційної доби української Алупки.

Довгий час (до появи Ялти) Алупка виконувала роль провідного курорту Криму. Цілюще повітря, щедре сонце, море, унікальний парк Воронцовського палацу вабили сюди багатьох людей. В Алупці відпочивали, лікувалися (а дехто й працював), лишивши письмові згадки про це, відомі представники української культури, літератури та науки. Серед них: Михайло Максимович, Микола Костомаров, Степан Руданський, Дмитро Яворницький, Сергій Васильківський, Михайло Коцюбинський, Олександр Кониський, Агатангел Кримський, Іван Труш, Володимир Антонович, Тадей Рильський, Леся Українка, Наталя Полонська-Василенко, Олександр Кошиць, Антін Рудницький та інші. Євген Чикаленко та Іван Присецький придбали тут дачі.

З книжки читач дізнається й про те, як перлина Півдня надихала на творчість письменників, художників, науковців. У ній широко використано мемуарну літературу, епістолярну спадщину, стару пресу. Автор залучив також архівні матеріали. Видання багато ілюстроване (понад 120 світлин), зокрема, дореволюційними листівками. Має дві цікаві передмови – Павла Дінця, члена Національної спілки журналістів України та авторську. В кінці книжки розміщені примітки та список книг автора.

Микола Петрович розповів про історію виникнення ідеї книги, про те, як проходила робота над нею, про джерела, з якими працював та про те, де віднайшлися раритетні листівки для ілюстрацій; про кримських татар, які століттями жили в Алупці, а також – про відомих людей, чиї імена тісно пов’язані із Кримом. Автор представив низку цікавих світлин Кримського півострова, зроблених у різні часи, зокрема й під час подорожей до Криму Михайла Коцюбинського 1904, 1911 років. Одна зі світлин фотоархіву родини Коцюбинських «кримського» періоду стала на обкладинку цього видання.

Праця Миколи Чабана – неоціненний вклад в історію та підтримку державності Криму та України. Це науково-популярне видання – справжня знахідка, коштовний скарб для всіх, хто хоче знати справедливу історію нашої країни.

І на завершення, вже за традицією, напуття від Миколи Чабана – «Друзі, Україна красива, подорожуйте та відкривайте свій рідний край!»

Вас може так само зацікавити

Фантазія і реалізм Станіслава Лема Art

Фантазія і реалізм Станіслава Лема

Апостол сцени: Перший серед рiвних Art

Апостол сцени: Перший серед рiвних

Фотовиставка світлин з програм Erasmus+ Молодь та Європейський корпус солідарності Art

Фотовиставка світлин з програм Erasmus+ Молодь та Європейський корпус солідарності

10 казок Андерсена в скульптурах Art

10 казок Андерсена в скульптурах