Маленька книга – рукотворне диво

Книга – величний маяк в океані часу
А. Шопенгауер

Кожна бібліотека зберігає у своєму фонді видання, якими вона особливо пишається й опікується. Серед великої кількості різноманітних унікальних видань Наукова технічна бібліотека «Дніпровська політехніка» має зібрання книг малого формату: від 5-6 см до 10-10 см. Колекція таких мініатюр нараховує близько 700 примірників. Основні надходження припадають на другу половину XX ст., коли бібліотека отримувала обов’язковий примірник різних видавництв. Таке зібрання – не типове для спеціалізованої бібліотеки технічного навчального закладу, що підвищує його значущість з книгознавчої точки зору.

Мініатюрні видання – це окремий вид видавничої продукції з давньою і цікавою історією, в якій можна почути відлуння століть більш ніж чотири тисячолітньої давності. Перші мініатюрні книжечки були рукописними. Згодом вони входять у моду серед аристократії та освічених людей. У XVII–XVIII ст. книг-малюток  вже досить багато в різних європейських країнах: Німеччині, Франції, Англії та ін. Тематика мініатюрних видань, як рукописних, так і, з часом, друкованих, сформувалася ще в часи Середньовіччя. Це були релігійні (мініатюрні Біблії, молитовники), поетичні (віршовані збірки окремих авторів або альманахи) і суто практичні видання (словники, календарі, сільськогосподарські довідники, практичні і навчальні посібники), тобто така література, яка має бути щоденно під рукою і яку легко було брати з собою у подорож. Із Західної Європи маленька книжка помандрувала до слов’янських країн. Поява перших мініатюрних і малоформатних видань належить до ХVIII ст., але найбільшого поширення ця тенденція набула в XIX ст. Спочатку це була дитяча література. Згодом почали виходити твори сучасних авторів та ін. Справжній бум мініатюрних видань розпочався в другій половині ХХ ст., їхня популярність не спадає і сьогодні. Як і інші види книжкової продукції, малоформатні видання стали предметом колекціонування в усьому світі, зокрема – в Україні. Існують навіть клуби любителів мініатюрних видань.

Наша бібліотечна колекція книг малого формату налічує цікаві зразки поліграфічного, палітурного мистецтва та мистецтва ілюстрації, у створенні яких були використані як старовинні технології, так і сучасні технічні досягнення. Хронологічно – це видання з 1959 по 2014 рр. Переважно це твори української та світової художньої літератури з 37 країн світу. Українська література представлена творами Т. Шевченка,  М. Гоголя, М. Вовчок, В. Сосюри, С.Руданського, а також різноманітними поетичними збірками світової класики. Є декілька путівників по містах колишнього Радянського Союзу, Географічні атласи Америки (1984 р.), Африки (1985 р.), Західної Європи (1983 р.), СРСР (1986 р.), Географічний атлас світу (1986 р.), кишенькові словники, зібрання творів світових класиків М. Гоголя (8 т.), Л. Толстого ( 12 т.), А. Чехова (8 т.) та ін.

Родзинка фонду – факсимільні  виданя : унікальна  книга, яка з’явилася на світ в 1574 році – «Азбука» Івана Федорова; «Юності чесне зерцало або Показання до життєвого обходження» («Зеркало» було видано відповідно до духу петровських реформ й датується 1717 роком); Байки Івана Крилова (1835 р.), «Мала книжка”, або “Захалявний зошит” Тараса Шевченка з автографами поезій 1847–1850 рр. Перевидання 1989 р.

Видавництво “Дніпро” розпочало друкування книжок-маляток ще в 60 роках минулого століття: однією з перших стала антологія українських пісень про кохання “Струни серця” – у нас зберігається її перше видання 1959 р.

Більшість видань колекції мають оригінальне оформлення, виконане відомими художниками. Також різниця в поліграфічному та ілюстративному оформленні великоформатних та малоформатних видань збільшує цінність унікальної колекції, що зберігається в нашій бібліотеці. Людей книжкового світу, здається, не здивувати різноманітністю конфігурацій і форматів книжкових видань. Але, побачивши маленьку книжечку, всі мимоволі починають захоплюватися і вражатися тому, як можна було виготовити подібне диво. І, якщо книга – творіння розуму і рук людських, продукт еволюції людського розуму – це диво, то маленька книга – подвійне диво. Свідченням цього є численні колекції мініатюрних книг, поширені по всьому світу, які наочно демонструють майстерність та вміння творців книжкової краси. Треба додати, що міні-книги не пристосовані для повсякчасного використання. Впершу чергу ми їх розглядаємо як суто колекційні видання, як рукотворне диво. Побачити ці диво-книги, потримати їх у руках може кожний охочий, завітавши до бібліотеки  НТУ «Дніпровська політехніка».

Вас може так само зацікавити

Руйнування стереотипів про світ незрячих Art

Руйнування стереотипів про світ незрячих

Конкурс на кращу назву та логотип Хабу Art

Конкурс на кращу назву та логотип Хабу

Зібрання творів Лесі Українки у 14 томах Art

Зібрання творів Лесі Українки у 14 томах

Чим відзначився та що зробив для міста Дмитро Яворницький? Art

Чим відзначився та що зробив для міста Дмитро Яворницький?