Олена Пчілка – видатна особистість українського народу

10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО МАМУ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Наприкінці червня 2024 року Україна відзначає 175 річницю від дня народження Олени Пчілки (Ольги Петрівни Косач, 1849) – української письменниці, меценатки, перекладачки, етнографині, фольклористки, публіцистки, громадської діячки, члена-кореспондента Всеукраїнської академії наук, матері всесвітньовідомої Лесі Українки, сестри професора Михайла Драгоманова.

Олена Пчілка в молоді роки

Мало хто знає, що Олена Пчілка – це творчий псевдонім Ольги Петрівни Косач, аристократки з міста Гадяч, що на Полтавщині, рідної сестри славетного професора Михайла Драгоманова й дружини впливового юриста, статського радника Петра Косача, мами шістьох дітей, серед яких Леся була аж п’ятою за рахунком.

Факт 1. Олена Пчілка була жінкою-піонеркою в багатьох сферах

Пані Косач у свої часи була видатнішою за свою знамениту доню. Її поважали не лише як господиню великої зразкової сім’ї, а й за її публіцистику і перекладацький фах: вона адаптувала світову класику – від Овідія до Гюго, написала чимало літературно-критичних статей про Старицького, Гребінку, Лисенка.

Її збірку віршів «Думки-мережанки» цитувала вся тодішня творча еліта, а її прогресивність захоплювала не лише жінок, а й чоловіків.

Факт 2. Стала першою українкою, чий чоловік пішов у… «декретну» відпустку

Після народження Лесі Ольга Петрівна дуже погано почувалася і їй приписали відпочинок на курорті, куди вона й поїхала, залишивши чоловіка з немовлям. Петро Косач спеціально для цього взяв відпустку на службі, а працював він, між іншим, головою Луцько-Дубенського з’їзду мирових посередників.

Факт 3. Стала першою збирачкою й знавчинею українського орнаменту

Першою впорядкувала і видала книжку про особливості та види наших розписів, узорів з 23 кольоровими замальовками писанок і вишивок. Олена Пчілка взагалі була закохана в етнографію: записувала пісні, обряди, народні звичаї і найбільшу свою колекцію вона склала, мешкаючи з чоловіком та дітьми у Новоград-Волинському.

Обкладинка альбому «Українські узори» зібрані Оленою Пчілкою (О. Косач) 1912 р.

Дослідження Пчілки «Українське селянське малювання на стінах» стало повноцінною науковою роботою.

Факт 4. Першою запровадила моду на вишиванки серед тогочасних жінок

 Олена Пчілка сміливо змінювала ошатні аристократичні сукні й пишні зачіски на народний український стрій* з косою та вінком, так виходила не лише до гостей свого дому, а й в люди – у справах, на заходи, зустрічі, що в час русифікації та заборони усього українського було викликом.

* Народний стрій України, з його вишиванками, кольоровими візерунками та унікальними аксесуарами – це не просто одяг, але й мистецтво, що передає дух нації.

Факт 5. Першою з жінок взялася модернізувати й реформувати українську мову

Мову століттями спрощували до рівня сільських говірок. І Олена Пчілка разом зі Старицьким, Франком, а потім з донькою Лесею Українкою взялася за реформування мови. Саме Олені Пчілці, наприклад, належать звичні зараз, а колись неіснуючі слова «палкий», «променистий», «переможець», «нестяма», «нестямлення», «мистецтво».

Факт 6. Видала перший феміністичний альманах «Перший вінок» 

Ольга Петрівна заснувала його разом з подругою Наталією Кобринською у Львові і давала можливість видатним жінкам того часу – письменницям, активісткам друкувати свої оповідання, маніфести, роздуми. В цьому альманасі Олена Пчілка публікувала й свої феміністичні оповідання «Товаришки», «За правдою», «Світло добра і любові»

Факт 7. Ольга Косач – перша жінка-борець за українську мову

Ольга Петрівна всіма силами протистояла русифікації – навіть дітей не віддавала до російськомовних шкіл, навчаючи їх вдома. На відкритті пам’ятника Котляревському в Полтаві Олена Пчілка демонстративно виступила українською, попри царську заборону і ризик арешту. Вона була єдиною жінкою, яка увійшла до складу делегації українських інтелігентів на перемовини до царського прем’єра добиватися скасування заборони друкувати книжки й викладати в школах українською.

Факт 8. Понад 10 років була видавцем патріотичного журналу «Рідний Край»

За власний кошт видала «Співомовки» Степана Руданського і скуповувала українські книжки для клубної бібліотеки. За більшовиків, у 1920 році, під час святкування дня народження Тараса Шевченка у Гадяцькій гімназії Ольга Петрівна огорнула погруддя поета національним синьо-жовтим стягом.

За націоналістичні виступи Пчілку навіть хотіли заарештувати, але відпустили за умови виїзду з міста.

Факт 9. Стала першою жінкою-академіком

З 1925 року – член-кореспондент Всеукраїнської академії наук, створеної після встановлення радянської влади. Працювала в різних наукових комісіях аж до смерті у 1930 році. Фактично, статус академіка і поважний вік врятував Олену Пчілку від репресії за антибільшовицькі погляди. Коли до неї, вже вісімдесятирічної, прийшли чекісти з ордером на арешт, то просто зжалилися і залишили вдома.

Факт 10. Померла на руках однієї з доньок

Саме ця донька – Ольга Косач-Кривинюк в роки війни вивезла за кордон та зберегла частину сімейного архіву. Завдячуючи цьому, зараз ми  маємо змогу розглядати на вицвілих світлинах розумницю, модницю, красуню – видатну українку Олену Пчілку.

Олена Пчілка в останні роки життя

Померла 4 жовтня 1930 року в Києві. Похована на Байковому кладовищі поруч із чоловіком, донькою та сином.

За матеріалами https://ukrainky.com.ua/

Також Вам можуть бути цікавими видання:

Дрофань Л. А.  Берегиня : про Олену Пчілку / Любов Дрофань. – Київ : Молодь, 2004. – 207 с.

Це книжка про Олену Пчілку –неординарну постать, яка витворила цілу епоху в історії української культури. Вона розвивала всі літературні жанри, з-під її талановитого пера вийшли повісті, оповідання, новели, нариси, оригінальні поетичні твори та поеми, прозові і поетичні переклади творів світової класики, наукові розвідки, дитячі прозові, поетичні та драматичні твори. Як член-кореспондент Академії наук здійснювала наукову роботу. А ще – громадський діяч, педагог, редактор, видавець… Цей перелік можна продовжувати. Вона знана в історії нашої культури як сестра Михайла Драгоманова, мати Лесі Українки. Усі її шестеро дітей були надзвичайно талановитими, володіли художнім словом.
Повною мірою неоцінена за життя, замовчувана і в тоталітарні часи, Олена Пчілка була справжнім талантом, мужньою особистістю, невпокореною свободолюбною натурою із гордою і щедрою душею.
У пропонованому виданні відтворено яскраві сторінки її життєвої і творчої біографії, залучено до широкого вжитку її недруковані твори, нотатки, листи, які ще й досі невідомі широкому загалу і зберігаються у різних архівах.

Пчілка О. Твори / Олена Пчілка ; упоряд., підгот. текстів та прим. А. Ф. Чернишова; вступ. ст. Є. С. Шабліовського та О. Ф. Ставицького. – Київ : Дніпро, 1971. – 363 с.

До збірки увійшли оповідання, п’єси, оригінальні поетичні твори та переклади, спогади про Михайла Драгоманова.

Вас може так само зацікавити

Вебінари від компанії Clarivate Art

Вебінари від компанії Clarivate

Вебінари травня від Web of Science українською. Art

Вебінари травня від Web of Science українською.

Онлайн-бенефіс Раїси Панасівни Кириченко Art

Онлайн-бенефіс Раїси Панасівни Кириченко

День Соборності Art

День Соборності