День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження України

День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 563/99 від 25 травня 1999 року, щорічно в останню суботу травня. В 2020 році свято припадає на 30 травня.

Це професійне свято людей, яким притаманна висока культура, постійний творчий пошук, шанобливе ставлення до книги. Це свято тих, хто робить найважливішу та найблагороднішу в світі справу — творить Людину. Щоб видавати книжку, треба розуміти її неминущу цінність, треба вміти її берегти і передавати з покоління в покоління.

Першою українською друкарнею можна вважати краківську друкарню Швайпольта Фіоля, в якій у 1491 році з’явилися перші книги, надруковані кирилицею. Друкарня Фіоля видавала книги для України та суміжних країн, вона почала видання книг на кирилиці в тій формі, яку продовжили друкарні в Україні.

Першу друкарню в Україні заснував у Львові Іван Федоров-Федорович. Вона діяла протягом 1573-1575 рр.., А першою виданою на українських землях книгою став «Апостол» (в 1574 р.), який історично започаткував розвиток друкарства в Україні.

Справжнім шедевром друкарського мистецтва стала Острозька Біблія, завершена в 1581 р. Острог став також першим в Україні центром видання тогочасної публіцистики, яку пізніші дослідники назвали «полемічною літературою».

Одним з осередків книгодрукування в Україні була Печерська Лавра. Заснована в 1616 р., Київська лаврська друкарня працювала три сторіччя.

Крім друкарень кириличного шрифту, в Україні працювали і латинсько-польські: першою була невелика друкарня у Львові, що діяла в 1592 – 1602 р.

Всього в Україні в 1574 – 1648 рр.. діяло 25 друкарень. Головними центрами видавничої діяльності були великі торговельні міста – Київ, Львів, Острог: тут були не лише кадри ремісників, книжників, редакторів, але й можливості ширшого збуту. При великих друкарнях були свої книгарні. Продажем книжок займалися також працівники друкарень, купці і крамарі, які розповсюджували книги разом з іншими товарами.

Книжка – одне з найбільших цивілізаційних надбань. За рівнем розвитку книговидання оцінюють гуманітарний та економічний розвиток держави, загальноосвітній і культурний рівень її суспільства.

Світовий досвід свідчить, що й у період розвитку інформаційних технологій, комп’ютеризації суспільства жоден із сучасних видів інформації не здатен замінити книгу або навіть конкурувати з нею.

Сьогодні вітчизняна друкована продукція з успіхом експонується і розповсюджується на міжнародному книжковому ринку. Поступово відроджується система книгорозповсюдження, зростає число прихильників української книги, друкарні працюють майже у кожному місті. Український реєстр видавців становить понад 4000 суб`єктів видавничої справи.

Міжнародни фестиваль “Книжковий Арсенал” заснований 2011 року Мистецьким арсеналом і відбувається там щорічно навесні. Це грандіозна інтелектуальна подія України, де розвиваються і взаємодіють літературна, візуальна, музична та театральна сцени, порушуються і осмислюються вагомі питання буття людини, а також суспільства і культури, спонукаючи до проактивної позиції учасників і відвідувачів. За 9 років існування Книжковий Арсенал відвідали понад пів тисячі письменників, поетів, філософів, дизайнерів, ілюстраторів та експертів видавничої справи з понад пів сотні країн світу. Починаючи з 2017 Книжковий Арсенал обирає фокусну тему Фестивалю, яка стає наскрізною для програм та подій. Також кожна фокусна тема має куратора. «Сміх. Страх. Сила» стала фокусною темою в 2017 році, а її куратором Тетяна Терен. У 2018 році темою обрано «Проект майбутнього», в 2019 — «Сусідство: відкрите питання». Кураторкою фокусних тем обидвох років була Віра Балдинюк. У 2020 році куратором фокусної теми Книжкового Арсеналу став Ростислав Семків, а тему сформульовано як “оптимісти скептики”.

У 2019 році лондонська International Publishing Industry Excellence Awards визнала Книжковий Арсенал найкращим літературним фестивалем року.

З 2016 року Книжковий Арсенал за підтримки Goethe-Institut в УкраїніФранкфуртського книжкового ярмарку і фонду Buchkunst, проводить серед українських видавців та культурних інституцій конкурс на найкращий книжковий дизайн. Конкурс покликаний говорити про книжку як мистецький об’єкт і розвивати галузь в естетичному напрямку.

Церемонія нагородження переможців відбувається на відкритті Книжкового Арсеналу, видання-переможці та стенд видавництва позначаються окремими маркерами під час всього Фестивалю. Видання, що входять до шорт-ліста конкурсу, щороку представлені в рамках колекції «Найкрасивіші книги світу» на Франкфуртському та Лейпцизькому книжкових ярмарках.

Вас може так само зацікавити

Із Днем Незалежності, Україно! Art

Із Днем Незалежності, Україно!

Руйнування стереотипів про світ незрячих Art

Руйнування стереотипів про світ незрячих

Зустріч з литовським журналістом Річардасом Лапайтісом Art

Зустріч з литовським журналістом Річардасом Лапайтісом

Факультатив «Азербайджанський мультикультуралізм» Art

Факультатив «Азербайджанський мультикультуралізм»