Людина, повна любові і знань

« Працюй, працюй, не вдивляючись вперед і не озираючись назад; працюй не чекаючи нізвідки  і ні від кого ні нагороди,  ні похвали; працюй доти, доки служать тобі руки й доки б`ється живе серце в твоїх грудях; працюй на користь твого народу і на благо Батьківщини, дорогої тобі.»

Д. І. Яворницький

Дмитро Іванович Яворницький… Це ім`я овіяне легендами. З ним пов`язані малоймовірні, на перший погляд (для тих, хто не знав близько вченого) , пригоди при розшуках залишків козацької старовини. Копіткий збирач народних переказів і спогадів, він сам став героєм багатьох з них. Його знало і щиро поважало чимало людей. Дружбою з ним пишались. Яскраві публічні виступи на історичну тематику, цікаві, часом інтригуючи публіцистичні та наукові твори – все це приваблювало до нього. Чуйність, відвертість і доброзичливість були характерними рисами дослідника. Протягом довгого життя у Д. І. Яворницького існувало і немало недругів, заздрісників, переслідувачів-урядовців. Деякі з них потім досить вдало використали популярність і славу вченого у своїх корисливих інтересах. Але, всупереч усім перешкодам, вже в кінці минулого століття зійшла його зірка. Коли він  набув широкої відомості на Україні – на любій серцю батьківщині, де за палку пристрасть до історії Запорізької Січі трудові люди нарекли Дмитра Івановича «запорізьким батьком».

Протягом життя Д. І. Яворницький написав близько 150 праць. Не всі вони витримали випробування часом. Найголовнішими з них є «Історія запорізьких козаків» (1892-1897), «Вольності  запорізьких козаків» (1898), «Іван Дмитрович Сірко – славний кошовий отаман війська запорізьких низових козаків» (1894) та інші. В них  автор яскраво зобразив життя запорізьких козаків, відзначив фізико-географічні умови краю, встановив місце розташування та кордони всіх Січей, навіть описав козацькі поштові зв`язки та письмо. Крім того, Яворницький показав роль і участь запорожців у військових подіях, їх взаємовідносини з сусідами. Визначив керівну роль Богдана Хмельницького та інших представників старшини, висвітлив політику царського уряду щодо населення Січі.

 Характеризуючи багатогранну діяльність Яворницького, видатний український поет М. Т. Рильський влучно відзначив: « Це був учений і діяч з дуже широким колом інтересів: історик, археолог, фольклорист, етнограф, лексикограф, письменник-прозаїк, що пробував свої сили й у віршуванні. Але в центрі його уваги була історія Запоріжжя, в яке він був по-юнацькому закоханий».

Вас може так само зацікавити

Перехід на літній час 2020: коли переводити годинники Art

Перехід на літній час 2020: коли переводити годинники

Новий випуск збірника наукових праць “Технологія і техніка друкарства” Art

Новий випуск збірника наукових праць “Технологія і техніка друкарства”

Нові автореферати дисертацій Art

Нові автореферати дисертацій

21 лютого – Міжнародний день рідної мови Art

21 лютого – Міжнародний день рідної мови