МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ

«Голокост, який призвів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, завжди слугуватиме всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…» – таке формулювання містить резолюція Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 2005 року, якою запроваджено памʼятну дату.

 «Пам’ять про Голокост у символічному просторі Дніпра»

Масові розстріли євреїв були й у Дніпропетровську. За офіційними даними  три основних місця, де було вчинено  Голокост – поблизу Ботанічного саду (Червоноповстанська балка), на єврейському кладовищі (парк Писаржевського) та в селі Верхньому (перехрестя вулиць Янгеля та Енергетичної).

Єврейське населення нашого міста зібрали 13 жовтня 1941 р. на площі позаду будівлі універмагу «Люкс» (нині – Центральний універмаг) на просп. Дмитра Яворницького, 52.  

Людей обшукували, відбирали цінні речі, групували в колони й під конвоєм відправляли до виїзду з міста в напрямку Запорізького шосе.

У районі старого єврейського цвинтаря, біля тодішньої вул. Дарвіна, євреїв направляли у яр, який був частиною Червоноповстанської балки на території місцевого Ботанічного саду. Саме на цьому місці відбувався перший масовий розстріл у Дніпропетровську, який тривав два дні. Згідно з німецьким звітом, 13 і 14 жовтня командою вищого фюрера СС і поліції було вбито «приблизно 10 тисяч» євреїв. Упродовж наступного місяця там само було розстріляно ще близько тисячі євреїв.

Надалі євреїв страчували разом з іншими категоріями населення, переважно комуністами і партизанами. Місць розстрілу, де вбивали лише євреїв, більше не зафіксовано. Наприкінці 1941 р. розстріли відбувалися на території протитанкового рову поблизу єврейського цвинтаря (сучасна територія парку імені Л. В. Писаржевського). За свідченнями очевидця, туди заганяли до 100 осіб щоденно, і серед них була значна кількість євреїв.

Інше місце, де проводили розстріли, в тому числі єврейського населення, – протитанковий рів неподалік селища Верхнє (нині це ріг вул. Янгеля та  Енергетичної). Це відбувалося від грудня 1941 р. до кінця окупації. Людей привозили на машинах, оскільки тоді це місце було за чотири кілометри від міста.

Загалом за період нацистської окупації у Дніпропетровську було розстріляно від 17 до 21 тисячі євреїв.

За матеріалами статті Анни Медведовської

https://uamoderna.com/author/medvedovska/

та видання

«Голокост у Дніпропетровську / Є. А. Врадій, В. Г. Рибалка, М. В. Стрільчук, Д. В. Шаталов ; заг. ред. І. Я. Щупак. – Дніпро : Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», ЛІРА, 2017. – 256 с.» 

Вас може так само зацікавити

День української вишиванки Art

День української вишиванки

День Конституції України Art

День Конституції України

Цьогоріч виконується 210 років від дня народження Тараса ШЕВЧЕНКА Art

Цьогоріч виконується 210 років від дня народження Тараса ШЕВЧЕНКА

Як виглядає абетка з українським серцем Art

Як виглядає абетка з українським серцем